24 Ապրիլ 2023 - 13:04 AMT
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի կապակցությամբ՝ նշելով, որ ապրիլի 24-ին հաստատում ենք «երբեք չմոռոնալու մեր խոստումը»։ Ուղերձը հրապարակվել է Սպիտակ տան պաշտոնական կայքում:
«Այսօր մենք դադար ենք վերցնում հիշելու համար Մեծ եղեռնի` Հայոց ցեղասպանության զոհերին և թարմացնում ենք մեր խոստումը՝ երբեք չմոռանալ:
1915 թվականի ապրիլի 24-ին Օսմանյան կայսրության իշխանությունները ձերբակալեցին Կոստանդնուպոլսի հայ մտավորականներին և համայնքի ղեկավարներին, որով սկիզբ դրվեց հայ համայնքի դեմ բռնության համակարգված արշավին: Դրան հաջորդող տարիներին 1․5 միլիոն հայ տեղահանվեց, կոտորվեց կամ մահվան ուղարկվեց՝ ողբերգություն, որն ընդմիշտ իր դրոշմը թողեց հայ ընտանիքների սերունդների վրա:
Երբ մենք աշխարհի բոլոր ժողովրդների հետ հիշում ենք այս ցավալի պատմությունը, մենք նաև մտորում ենք հայ ժողովրդի տոկունության և վճռականության մասին: Ողջ մնացածներից շատերը ստիպված եղան նոր կյանք սկսել նոր երկրներում, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում։ Այստեղ և ամբողջ աշխարհում հայ ժողովուրդը վերականգնեց իր համայնքները։ Նրանք փայփայեցին իրենց ընտանիքները և պահպանեցին իրենց մշակույթը: Նրանք հզորացրին մեր ազգը։ Նրանք նաև պատմեցին իրենց և իրենց նախնիների պատմությունները՝ հիշելու և երաշխավորելու համար, որ 108 տարի առաջ տեղի ունեցած Ցեղասպանությունն այլևս երբեք չկրկնվի:
Այսօր եկեք թարմացնենք այս խոստումը։ Եկեք կրկին պարտավորվենք դեմ արտահայտվել ատելությանը, պաշտպանել մարդու իրավունքները և կանխել ոճրագործությունները: Եկեք միասին կրկնապատկենք մեր ջանքերը՝ կերտելու ավելի լավ ապագա, որտեղ բոլոր մարդիկ կարող են ապրել արժանապատի, ապահով և հարգանքով», – ասվում է Բայդենի ուղերձում:

U.S. President Joe Biden on Monday, April 24 released a statement on the 108th anniversary of the Armenian Genocide, describing it as a “tragedy thatforever affectedgenerations ofArmenianfamilies.”
“Today, wepause torememberthelives lost during theMedsYeghern—theArmenian Genocide—and renew our pledge to never forget,” Biden said.
“On April 24, 1915, Ottoman authorities arrested Armenian intellectuals and community leaders inConstantinople—the start of asystematiccampaign of violence against the Armenian community.In the years that followed,one and a half millionArmenians were deported, massacred, or marched to their deaths—a tragedy thatforever affectedgenerations ofArmenianfamilies.
“As wejoin nations around the world inremembering this painful history,we also reflect on the resilienceand resolveof the Armenianpeople. So many of those who survived were forced to begin new lives in new lands—including the United States. Here and around the world, the Armenian peoplehavemetthe evil ofhate with hope. They rebuilt their communities.They nurtured their families and preserved their culture.They strengthenedour nation. They alsotoldtheirstories—andthose of their ancestors—to remember and to ensure thatgenocidelike the onethathappened108 years agois neveragainrepeated.