Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Քեթրին Կոլոննան ապրիլի 26-28-ը կայցելի Հարավային Կովկաս, հայտնում է այդ երկրի Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ Հայաստանում և Ադրբեջանում Կոլոննան կհաստատի Ֆրանսիայի հանձնառությունը՝ աջակցելու արդար և տևական խաղաղության նպատակով երկու երկրների միջև բանակցություններին՝ պահպանելով տարածքային ամբողջականության և միջազգային իրավունքի սկզբունքները։
Նշվում է նաև, որ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը պահանջելու է երաշխավորել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքները և անհապաղ վերականգնել երթևեկությունը Լաչինի միջանցքով։
Երևանում Կոլոննան կհանդիպի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին, կայցելի ՀՀ-ում տեղակայված ԵՄ դիտորդների կենտրոնակայան Ջերմուկում, հարգանքի տուրք կմատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Ադրբեջանում Կոլոննան հանդիպումներ կունենա այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։

25 Апрель 2023 - 11:14 AMT
Глава МИД Франции Катрин Колонна с 26 по 28 апреля совершит турне по Южному Кавказу. Об этом пресс-служба французского внешнеполитического ведомства.
Отмечается, что в Армении Колонна проведет переговоры с премьер-министром Николом Пашиняном и главой МИД Араратом Мирзояном, в Грузии – с президентом Саломе Зурабишвили, премьер-министром Ираклием Гарибашвили и министром иностранных дел Ильей Дарчиашвили.
«На встречах в Армении и Азербайджане Колонна выскажет приверженность Франции поддержке переговоров между двумя странами во имя справедливого, прочного мира, уважающего территориальную целостность и принципы международного права», – говорится в сообщении.