27 April 2023 - 11:06 AMT
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է, որ Ռուսաստանի տարածքում ՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հանդիպման վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, հայտնում է Արմենպրեսը։
Դիվանագետը հավելել է, որ հանդիպման հստակ ամսաթիվը կհայտարարվի ավելի ուշ:
ՀՀ ԱԳՆ-ն դեռ չի հաստատում, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը կկայանա Ռուսաստանում, սակայն նշում է, որ նախարարների հանդիպման պայմանավորվածություն կա, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Արտգործնախարարների հանդիպման վերաբերյալ պայմանավորվածություն և առաջարկներ կան, սակայն հանդիպման կոնկրետ վայրի ու ամսաթվի մասին ավելի ուշ կհայտարարվի»,- ասել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը։
Մինչդեռ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է, թե «Հայաստանը վերադարձել է բանակցային գործընթացին ԱՄՆ ջանքերի շնորհիվ», հայտնում է Haqqin.az-ը։
«Մենք երախտապարտ ենք ԱՄՆ-ին։ Մենք մասնակցելու ենք բանակցային գործընթացին և ամեն ինչ անելու ենք այն առաջ տանելու համար»,-ասել է նա։

Достигнута договоренность о встрече министров иностранных дел Армении и Азербайджана Арарата Мирзояна и Джейхуна Байрамова. Об этом заявила пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян, пишет Aysor.am.
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в ходе еженедельного брифинга отметила, что встреча состоится в РФ. Однако армянская сторона не подтвердила эти сведения.
«Относительно встречи министров иностранных дел есть договоренность и предложения, однако о конкретном месте и дате встречи будет объявлено позже», – сказала Бадалян.
Между тем министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов заявил, что «Армения вернулась в переговорный процесс благодаря усилиям США», пишет haqqin.az.
«Мы выражаем свою благодарность США. Мы будем участвовать в мирном процессе и сделаем все возможное для его продвижения», – заверил Байрамов.