29 Ապրիլ 2023 - 09:00 AMT
Պետրոսյան․ Եթե տեսնենք` խաղաղապահները չեն կատարում իրենց պարտավորությունները, ստիպված կլինենք հակառուսական ակցիաներ անել
Արցախի նախագահին կից Հակաճգնաժամային խորհրդի նորանշանակ նախագահ Տիգրան Պետրոսյանը Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության «Հարցազրույց» հաղորդման եթերում ասել է, որ փաստացի ադրբեջանցիներն են վերահսկում Լաչինի միջանցքը։
Խոսելով ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի նորանշանակ հրամանատար, գեներալ- գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովի հետ հանդիպման մասին՝ նա ասել է, որ հանդիպման ժամանակ Լենցովին ասել են, որ հանրության մեջ կտրուկ նվազել է վստահությունը ռուս խաղաղապահների հանդեպ և որ իրենցից ակընկալում են Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակում ամենակարճ ժամկետում։
«Լենցովին ասել ենք, որ եթե կարճ ժամանակում չապաշրջափակվի միջանցքը, կնշանակի, որ ռուս խաղաղապահները չեն կատարում իրենց առաքելությունը: Եթե նրան չապաշրջափակեն ճանապարհը սեղմ ժամկետում, մենք մեզ իրավունք ենք վերապահում դիմելու ՄԱԿ և այլ միջազգային կազմակերպություններին, և գործելու ենք այնպես, ինչպես կկամենանք»,-ասել է Պետրոսյանը։
Ըստ Պետրոսյանի, Լենցովն իրենց վստահեցրել է, որ իր գլխավոր խնդիրը Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակումն է։ Հակաճգնաժամային խորհրդի նախագահը նշել է, որ առաջիկա օրերին ամեն ինչ արդեն պարզ կլինի։
«Եթե նրանք չկատարեն իրենց պարտավորությունները, եթե տեսնենք, որ ադրբեջանցիների կողմից եռակողմ հայտարարության դրույթների խախտումը ռուսների հետ համաձայնությամբ է, ապա ստիպված կլինենք հակառուսական ակցիաներ կազմակերպել, որպեսզի գոնե ստիպենք նրանց կատարել իրենց պարտականությունները»,-ասել է նա։
Որպես ելք Պետրոսյանը նշել է, որ ռուս խաղաղապահները սքաների միջոցով ստուգեն բեռները, իսկ ադրբեջանցիներ անցակետում չլինեն, ոչ միայն չստուգեն անձնագրերը, այլ նույնիսկ վիզուալ կոնտակտ նրանց հետ չլինի։
«Ադրբեջանցիները կարող են դիստանցիոն հետևել սքաների ինֆորմացիային։ Լենցովը հավաստիացրել է, որ իրենք բանակցում են, որ բացառապես իրենք ստուգեն անձնագրերը։ Դա կարող է ընդունելի լինել, քանի որ մինչ այդ էլ ամբողջ ճանապարհին մի 7-8 անգամ խաղաղապահները ստուգում են փաստաթղթերը»,-ասել է Տիգրան Պետրոսյանը։

29 Апрель 2023 - 13:28 AMT
Петросян: Если поймем, что миротворцы не выполняют свои обязательства, в Арцахе начнутся антироссийские акции
Председатель Антикризисного совета при президенте Арцаха Тигран Петросян заявил, что если станет ясно, что миротворцы РФ не выполняют свои обязательства, в Арцахе организуют антироссийские акции. Об этом он заявил в интервью Общественному телевидению Армении.
Петросян сообщил о встрече с новоназначенным командующим российскими миротворческими силами генерал-полковником Александром Ленцовым.
«Мы встречались с Ленцовым, говорили резко, отмечая, что доверие населения к российским миротворцам значительно снизилось. Мы сказали, что если будем продолжать в том же духе, то выходит, что Россия тоже нарушает договоренности.
Мы сказали, что если они не разблокируют дорогу в короткий срок, мы оставляем за собой право обращения в ООН и международные организации, и будем действовать так, как хотим.
Ленцов заверил, что его главная задача – разблокировать Лачин. Он также вел переговоры с азербайджанцами в течение 3-4 часов. В ближайшие дни станет ясно. И если они не будут выполнять свои обязательства, мы будем организовывать антироссийские акции», – отметил Петросян.
В качестве выхода Петросян сказал, что российские миротворцы должны проверять груз с помощью сканеров, а азербайджанцев не должно быть на КПП, они не только не должны проверять паспорта, с ними не должно быть и визуального контакта.
«Азербайджанцы могут удаленно контролировать информацию сканера. Ленцов заверил, что они ведут переговоры о том, чтобы именно они проверяли паспорта. Это может быть приемлемо, потому что и до этого миротворцы по пути 7-8 раз проверяют документы», – сказал Тигран Петросян.