Արցախցի երիտասարդները, որոնք արդեն օրեր շարունակ ստորագրահավաք են անում «Ո՛չ Արցախի էթնիկ զտմանը» խորագրով, մայիսի 2-ից վրաններ են տեղադրել Ստեփանակերտ – Շուշի ճանապարհին։ Նրանք «Ազատ Արցախը ողջունում է ձեզ» ցուցանակ են տեղադրել Զառին բաղ կոչվող հատվածում։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի Տեղեկատվական շտաբի լուսանկարիչ Դավիթ Ղահրամանյանը։
«Ազատ Արցախը կրկին ողջունելու է մեզ: Ապօրինի անցակետը ապամոնտաժվելու է։ Միացեք մեր պայքարին»,-գրել է նա։
Երիտասարդների ակցիան անժամկետ է, որի հիմնական պահանջներից մեկն է Հակարի կամրջի վրա տեղադրված ադրբեջանական անցակետի ապամոնտաժումը:
«Մայիսի 3-ին ժամը 15:00-ին Զառին բաղ կոչվող տեղամասում անցկացվելու է հերթական խաղաղ ակցիան: Կոչ ենք անում մեր հայրենակիցներին, բոլոր քաղաքական, ապաքաղաքական, հասարակական կազմակերպություններին, սթափ ուժերին, միանալ մեր պայքարին»,-ասվում է մեկ այլ գրառման մեջ։

3 Май 2023 - 09:30 AMT
Арцахская молодежь, которая несколько дней собирала подписи под лозунгом «Нет этнической чистке Арцаха», со 2 мая установила палатки на дороге Степанакерт-Шуши.
Участники акции разместили табличку «Свободный Арцах приветствует вас» в районе под названием Зарин Баг. Об этом на своей странице в Facebook написал фотограф Арцахского информационного штаба Давид Каграманян.
«Свободный Арцах снова встретит нас. Незаконный блокпост будет демонтирован. Присоединяйтесь к нашей борьбе», — написал он.
Это бессрочная акция протеста, одним из главных требований которой является демонтаж азербайджанского блокпоста на мосту Хакари.
«Еще одна мирная акция пройдет 3 мая в 15:00 в районе под названием Зарин Баг. Мы призываем наших соотечественников, все политические, неполитические, неправительственные организации, трезвые силы присоединиться к нашей борьбе», — говорится в другом сообщении.