6 Մայիս 2023 - 08:42 AMT
Մայիսի 5-ին` ժամը 10:55-ին, ադրբեջանցիները կրակել են Վարդաձոր գյուղի վարչական տարածքում, տրակտորով գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող Ա. Վահանյանի ուղղությամբ, հայտնում է Արցախի ներքին գործերի նախարարությունը:
Դեպքի վայր մեկնած Ասկերանի շրջանային բաժնի ծառայողները պարզել են, Ա.Վահանյանը (ծնված1971թ.) Ասկերանի շրջանի Վարդաձոր գյուղի վարչական տարածքում` իրեն պատկանող նռան այգում «КТЗ-90» մակնիշի թրթուռավոր տրակտորով, գյուղատնտեսական աշխատանքներ էր իրականացնում, երբ հարակից ադրբեջանական մարտական դիրքերից հրաձգային տարբեր տրամաչափի զինատեսակներով, կրակել են տրակտորի ուղղությամբ։ Դրա հետևանքով գյուղատնտեսական աշխատանքները դադարեցվել են:
Հաղորդումը փոխանցվել է ռուսական խաղաղապահ զորակազմին։
Դեկտեմբերի 12-ին Լաչինի միջանցքի Շուշի-Քարին տակ խաչմերուկի հատվածում քաղաքացիական հագուստով մի խումբ ադրբեջանցիներ բնապահպանական պատճառաբանությամբ փակել են Արցախը Հայաստանին կապող Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին:

6 Май 2023 - 08:45 AMT
В отделение полиции Аскеранского района полиции МВД Республики Арцах 5 мая в 10:55 поступило сообщение о том, что с азербайджанский боевых позиций был открыт огонь по А. Ваганяну, который выполнял сельскохозяйственные работы на тракторе на административной территории села Вардадзор. Об этом сообщает пресс-служба МВД Республики Арцах.
Выехавшие на место сотрудники полиции установили, что во время выполнения сельскохозяйственных работ на гусеничном тракторе «КТЗ-90», в своем саду, на административной территории села Вардадзор Аскеранского района, с азербайджанских боевых позиций из стрелкового оружия различного калибра был открыт огонь в направлении А. Ваганяна (1971 г.р.) и трактора, в результате чего сельскохозяйственные работы были остановлены.