Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն կրկին անդրադարձել է Երևանում «Նեմեսիսի» մասնակիցների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի տեղադրմանը։ Նա ասել է, որ Թուրքիան կոչ է արել ՀՀ իշխանություններին ապամոնտաժել հուշակոթղը՝ նշելով, որ այդ գործողության արդյունքում սպանվել են Օսմանյան կայսրության և Ադրբեջանի դեմոկրատական հանրապետության ղեկավարները։
Ըստ նրա՝ եթե դա տեղի չունենա, թուրքական կողմը «նոր քայլեր կձեռնարկի Հայաստանի հանդեպ այդ հարցով», գրում է Sputnik-Ադրբեջանը։
«Թուրքիան զգուշացրել է Երևանին և լրացուցիչ միջոցներ կձեռնարկի, եթե հուշակոթողը չապամոնտաժվի»,-ասել է Թուրքիայի ԱԳ նախարարը։
ՎարչապետՆիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով Երևանում«Նեմեսիսի»մասնակիցների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողի տեղադրմանը, ասել է, որ դասխալ որոշում էր։ Նա նշել է, որ որոշումը կայացրել են քաղաքային իշխանությունները, ոչ թե կառավարությունը։

8 Май 2023 - 12:42 AMT
Турция призвала армянские власти демонтировать памятник участникам операции «Немезис». Об этом заявил министр иностранных дел этой страны Мевлют Чавушоглу.
По его словам, если этого не произойдет, турецкая сторона предпримет «новые шаги» в отношении Армении по этому вопросу, пишет Sputnik Азербайджан.
«Турция предупредила Ереван и примет дополнительные меры, если монумент не будет демонтирован», – заявил глава турецкого МИД.
Ранее Турция закрыла свое воздушное пространство для полетов из Армении в третьи страны. Отмечается, что запрет распространяется и на полеты для VIP-персон, в том числе и премьер-министра Никола Пашиняна.