Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի գրասենյակը հաստատել է, որ մայիսի 14-ին Բրյուսելում նախատեսված է Միշելի և Հայաստանի ու Ադրբեջանի առաջնորդներ Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը:
«Նախագահ Միշելը շարունակում է սերտ կապի մեջ լինել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ՝ Հարավային Կովկասում կայունությունը խթանելու և երկու երկրի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված Եվրամիության ջանքերն առաջ մղելու համար», – ասված է հաղորդագրությունում, տեղեկացնում է «Ազատությունը»։
Եվրոպական խորհուրդը հայտնել է, որ արդեն կա պայմանավորվածություն հունիսի 1-ին նաև հնգակողմ հանդիպում անցկացնելու Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի մասնակցությամբ Մոլդովայում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում:
Միշելը նաև մտադրություն է հայտնել հրավիրել Հայաստանի, Ադրբեջանի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի առաջնորդներին երկրորդ հանդիպումն անցկացնել արդեն հոկտեմբերին Իսպանիայում՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի հաջորդ հավաքի շրջանակում:
«Միշելը, Փաշինյանը և Ալիևը նաև պայմանավորվել են շարունակել եռակողմ հանդիպումները Բրյուսելում այնքան հաճախ, որքան անհրաժեշտ է՝ տեղում ընթացող զարգացումներին և բրյուսելյան հանդիպումների օրակարգային հարցերին անդրադառնալու համար», – հայտնում է Եվրոպական խորհուրդը:
Ավելի վաղ The Financial Times պարբերականն էր հաղորդել առաջիկա եռակողմ հանդիպման մասին։ Հայաստանի կառավարությունից ոչ հաստատել և ոչ էլ հերքել էին այդ տեղեկատվությունը:

10 Май 2023 - 12:10 AMT
После переговоров министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Вашингтоне лидеры Армении и Азербайджана Никол Пашинян и Ильхам Алиев встретятся 14 мая в Брюсселе в трехстороннем формате. Об этом сообщает офис председателя Европейского совета, не уточняя, по каким конкретно вопросам будут проходить переговоры при посредничестве Шарля Мишеля.
«Президент Мишель продолжает находиться в тесном контакте с лидерами Армении и Азербайджана для содействия стабильности на Южном Кавказе и продвижения усилий Европейского союза по нормализации отношений между двумя странами», – отмечают в офисе Мишеля, сообщая, что уже есть договоренность о проведении пятисторонней встречи с участием канцлера Германии Олафа Шольца и президента Франции Эмманюэля Макрона в Молдове 1 июня в рамках саммита Европейского политического сообщества, пишет Радио Азатутюн.
Глава Европейского совета также выразил намерение пригласить лидеров Армении, Азербайджана, Франции и Германии провести вторую встречу уже в октябре в Испании в рамках очередной встречи Европейского политического сообщества.
«Мишель, Пашинян и Алиев также договорились продолжать трехсторонние встречи в Брюсселе так часто, как это необходимо для рассмотрения событий на местах и вопросов повестки дня брюссельских встреч», – сообщает Европейский совет.