ԱՀ դատախազությունը ներկայացրել է ապրիլի 18-ից ի վեր Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ ադրբեջանցիների գործողությունները՝ ադրբեջանցիները մեկ ամսվա մեջ 3 անգամ կրակել են հայ գյուղացիների ուղղությամբ:
2023թ. ապրիլի 18-ին, ժամը 12.00-ի սահմաններում, Ասկերանի շրջանի Ակնաղբյուրի «Մեծ տափ» տեղամասում Ադրբեջանի զինված ուժերը կյանքից զրկելու դիտավորությամբ չպարզված հրազենից 5 անգամ կրակել են տրակտորով աշխատող Արման Անդրեյի Ղարամյանի ուղղությամբ, սակայն վերջինիս կողմից թաքնվելու պատճառով չեն կարողացել ավարտին հասցնել դիտավորությունը:
ԱՀ քրեական օրենսգրքի 33-103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 14-րդ կետերով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով տարվում է նախաքննություն: Գործի մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողությունը և դատավարական ղեկավարումն իրականացնում է Ասկերանի շրջանի դատախազությունը:
2023թ. ապրիլի 28-ին, ժամը 11.05-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերը կրակ են արձակել Ասկերանի շրջանի Նախիջևանիկի նռան այգում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող՝ նույն գյուղի բնակիչներ Արթուր Սուրենի Բաղիրյանի, Անուշ Արմենի Ղարախանյանի, Հարութ Սասունի Ղարախանյանի, Թամարա Սերգեյի Միրզոյանի և Սառնաղբյուր գյուղի բնակիչներ Սերյոժա Օթարի Աբովյանի, Գայանե Հենրիկի Աբովյանի, Սոֆիկ Քաջիկի Պապիկյանի, ինչպես նաև նույն այգում տրակտորով աշխատող Արթուր Ռուբենի Ռամազյանի ուղղությամբ: Սսակայն վերջիններս թաքնվելու, իսկ արձակված գնդակները տրակտորին չդիպչելու պատճառով, իրենց կամքից անկախ հանգամանքներում հանցագործությունններն ավարտին չեն հասցրել:
ԱՀ քրեական օրենսգրքի 33-103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 14-րդ կետերով և 33, 191-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ: Տարվում է նախաքննություն:
2023թ. մայիսի 5-ին, ժամը 10.45-ի սահմաններում, Ասկերանի շրջանի Վարդաձորի վարչական տարածքում Ադրբեջանի զինված ուժերը կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, չպարզված հրազենից, 4 անգամ կրակել են տրակտորով աշխատող Արագած Վասիլիի Վահանյանի ուղղությամբ, սակայն վերջինիս կողմից թաքնվելու պատճառով չեն կարողացել ավարտին հասցնել հանցագործությունը:
ԱՀ քրեական օրենսգրքի 33-103-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 14-րդ կետերով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ: Տարվում է նախաքննություն:

16 Май 2023 - 10:01 AMT
Прокуратура Республики Арцах сообщила, что за последний месяц ВС Азербайджана трижды открывали огонь по мирным жителям.
Так, 18 апреля, около 12:00, в районе «Мец Тап» Акнахбюра Аскеранского района вооруженные силы Азербайджана произвели 5 выстрелов из неизвестного огнестрельного оружия с намерением убить тракториста Армана Гарамяна, но из-за того, что он прятался, они не смогли завершить намерение.
По уголовному делу, возбужденному по признакам преступления, предусмотренного пунктами 1 и 14 части 2 статьи 33-103 Уголовного кодекса Республики Арцах, проводится предварительное расследование.
28 апреля, около 11:05, вооруженные силы Азербайджана открыли огонь по жителям того же села Артуру Багиряну, Ануш Караханян, Аруту Караханяну, Тамаре Мирзоян, которые выполняли сельскохозяйственные работы в гранатовом саду местности под названием Нахичеваник Аскеранского района, по жителям села Сарнахпюр Сереже Абовяну, Гаянэ Абовяна, Софик Папикян, а также Артуру Рамазяну, работающего в на тракторе, но в связи с тем, что последние спрятались и выпущенные пули не попали в трактор, преступления не довели до конца по независящим от их воли обстоятельствам.
Возбуждено уголовное дело по признакам преступлений, предусмотренных статьями 33-103, ч. 2, п. 1 и 14, и ст. 33, ст. 191, ч. 2, п. 4 УК Республики Арцах. Ведется расследование.
5 мая, около 10:45, в административном участке Вардадзор Аскеранского района вооруженные силы Азербайджана произвели 4 выстрела из неустановленного огнестрельного оружия в направлении тракториста Арагаца Ваганяна с целью убить его, но из-за того, что последний скрылся, они не смогли завершить преступление.
По признакам преступления, предусмотренного пунктами 1 и 14 части 2 статьи 33-103 Уголовного кодекса Республики Арцах, возбуждено уголовное дело. Ведется расследование.