ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն Մինսկում ընթացող ՀԱՊԿ անդամ երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստում հայտարարել է, որ Արևմուտքը փորձում է ամեն կերպ միջամտել ԼՂ շուրջ իրավիճակին և վարկաբեկել ՌԴ խաղաղապահ քաղաքականությունը։
«Ինչ վերաբերում է իրավիճակը Կովկասի տարածաշրջանում, ապա այն մեծապես պայմանավորված է հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման աստիճանով։ Այժմ անվտանգությունը Լեռնային Ղարաբաղում ապահովում է ռուս խաղաղապահ զորակազմը։ Սակայն Արևմուտքը փորձում է ամեն կերպ միջամտել ԼՂ շուրջ իրավիճակին և վարկաբեկել ՌԴ խաղաղապահ քաղաքականությունը»,-ասել է նա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ըստ նրա, Արևմուտքի համար գլխավորը «Ռուսաստանին Հարավային Կովկասից դուրս մղելն է, ոչ թե տարածաշրջանի անվտանգության և բարգավաճման ապահովումը երկարաժամկետ հեռանկարում»։
«Դրա օրինակն է ԵՄ այսպես կոչված քաղաքացիական առաքելությունը Հայաստանում, որի կազմում ընդգրկված են զինծառայողներ և հատուկ ծառայությունների աշխատակիցներ։ Կարծում եմ, կարիք չկա բացատրելու, թե ինչով են նրանք այնտեղ զբաղված իրականում «,-ասել է Շոյգուն։
Նա հավելել է, որ «անհրաժեշտ է շարունակել աշխատանքը տարածաշրջան ՀԱՊԿ առաքելություն գործուղելու ուղղությամբ»։
Ավելի վաղ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, խոսելով Հայաստանի անվտանգային խնդիրների մասին, «Նովայա գազետա Եվրոպա» պարբերականին տված հարցազրույցում ասել է, որ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու քննարկումներ եղել են։ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցում հայտարարել էր, որ Մոսկվան Երևանից նախաձեռնողական քայլեր է ակնկալում ՀՀ-ում ՀԱՊԿ առաքելության ծավալման հարցում։

Запад всячески пытается вмешаться в ситуацию вокруг Нагорного Карабаха и дискредитировать российскую миротворческую политику. Об этом заявил министр обороны РФ Сергей Шойгу на заседании совета министров обороны стран-участниц ОДКБ в Минске.
«Что касается обстановки в Кавказском регионе, то она во многом определяется степенью урегулирования армяно-азербайджанского конфликта. Сейчас безопасность в Нагорном Карабахе поддерживает российский миротворческий контингент. Однако Запад всячески пытается вмешаться в ситуацию, нарастить свое присутствие и дискредитировать российскую миротворческую политику», – сказал Шойгу, пишет РИА Новости.
По его словам главное для Запада – «вытеснить Россию с Южного Кавказа, а не обеспечить безопасность и процветание региона в долгосрочной перспективе».
«Пример тому – так называемая гражданская миссия Евросоюза в Армении, в которую включены военнослужащие и сотрудники спецслужб. Думаю, не нужно объяснять, чем они занимаются на самом деле», – заявил Шойгу.
«В связи с этим считаем необходимым продолжить работу по направлению в регион миссии ОДКБ», – подчеркнул министр.
Ранее секретарь Совета безопасности Армен Григорян, говоря о проблемах безопасности Армении, заявил в интервью «Новой газете Европа», что велись дискуссии о выходе из ОДКБ. Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила на брифинге, что Москва ожидает от Еревана активных шагов в отношении расширения миссии ОДКБ в Армении.