Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մայիսի 28-ին Լաչինում հայտարարել է, որ Հայաստանի հետ սհամանազատումը պետք է իրականացվի Բաքվի պայմաններով։
«Սահմանազատումը պետք է իրականացվի Բաքվի պայմաններով՝ այսինքն՝ արդար պայմաններով։ Խաղաղության պայմանագիրը պետք է հիմնված լինի միջազգային կանոնների վրա, պետք է բացվի դեպի Նախիջևան երկաթուղին։ Ղարաբաղից պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի բոլոր զինված ուժերը։ Սա են մեր պայմանները»,-ասել է Ալիևը, գրում է Interfax.az-ը։
Նա հավելել է թե, վերջին 2․5 տարում տարածաշրջանում տեղի ունեցած իրադարձությունները պետք է «արթնացնեն պատրանքներից Ղարաբաղի հայերին»։
Ալիևը հավելել է, որ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը ստորագրվելու է տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հիման վրա»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հրավիրած մամուլի ասուլիսում հայտարարել էր, որ Հայաստանը պատրաստ է գնալ հայ–ադրբեջանական ամբողջ սահմանի սահմանագծման ըստ 1975-ի ԽՍՀՄ գլխավոր շտաբի քարտեզների։

Делимитация армяно-азербайджанской границы должна проводиться на условиях Баку, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев 28 мая в Лачине.
«Делимитация границ (с Арменией – ред.) должна быть на наших условиях, то есть на справедливых условиях. Мирное соглашение должно основываться на международных правилах, должна быть открыта дорога (железнодорожная – ред.) в Нахичеван. Из Карабаха должны быть выведены все представители Вооруженных сил Армении. Это наши условия», – сказал Алиев, пишет Interfax.az.
По его словам, события, произошедшие в регионе за последние два с половиной года (после завершения Карабахской войны 2020 года), должны «пробудить карабахских армян от грез».
«Между Азербайджаном и Арменией должно быть подписано мирное соглашение на основе принципа территориальной целостности», – добавил Алиев.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил на пресс-конференции, что Армения готова провести демаркацию всей армяно-азербайджанской границы по картам Генштаба СССР 1975 года.