12 Հունիս 2023 - 09:56 AMT
ԿԽՄԿ միկրոավտոբուսով Արցախից բուժառուներ են տեղափոխվել ՀՀ․ Բաքուն կադրերն այնպես է տարածել, որ չերևա Կարմիր խաչի նշանը
Կարմիր խաչի միկրոավտոբուսով բուժառուներ են տեղափոխվել Հայաստան և բուժված անձինք վերադարձել Արցախ, հայտնում է ԱՀ տեղեկատվական շտաբը։
«Հաշվի առնելով առողջական հիմքով տեղափոխվող անձանց մեծ քանակը՝ որոշում է կայացվել այդ օրվա տեղափոխությունն իրականացնել միկրոավտոբուսով, որի կադրերը ադրբեջանական լրատվամիջոցները տարածել են այնպիսի անկյունից, որ չերևա Կարմիր խաչի նշանը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հունիսի 10-ին (շաբաթ օրը) ԱՀ ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ուղեկցությամբ և իրենց կողմից տրամադրված միկրոավտոբուսով, 16 բուժառու և նրանց ուղեկցողները տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ, հայտնում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը։
19 բուժառու, ովքեր պետական պատվերի շրջանակում ուղեգրվել էին ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել է Արցախ։

10 июня в сопровождении Международного Комитета Красного Креста и на предоставленном ими микроавтобусе 16 больных и сопровождающих их лиц были доставлены в специализированные медицинские центры РА из «Республиканский медицинский центр» Министерства здравоохранения Республики Арцах.Об этом сообщает пресс-служба Минздрава РА.
19 пациентов, направленных в Республику Армения для лечения в рамках государственного заказа, вернулись в Арцах со своими спутниками.
«Принимая во внимание большое количество перевозимых по состоянию здоровья людей, было решено осуществить перевозку в этот день микроавтобусом, кадры которого были распространены азербайджанскими СМИ с такого ракурса, чтобы знак Красного Креста не был виден», – говорится в сообщении.