21 Հունիս 2023 - 07:30 AMT
ՀՀ արտգործնախարարությունը հաստատել է՝ հունիսի 10-ին Սուդանի մայրաքաղաք Խարթումում հայտնաբերվել է 2 հայ կնոջ դիակ, որոնք, ենթադրաբար, հունիսի առաջին օրերին սովամահ են եղել, տեղեկացնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
«Խարթումում իրավիճակի վատթարանալուց առաջ՝ քաղաքից դուրս գալու օրերին, երկու հայ քույրերին (քույրերից մեկի անունը Զվարթ Եկավյան է) նույնպես առաջարկվել է լքել քաղաքը, սակայն տարեց քույրը տեղաշարժվելու խնդիր է ունեցել, իսկ կրտսեր քույրը (61 տարեկան) չի ցանկացել դուրս գալ մայրաքաղաքից և մնացել է ավագին խնամելու»,- պարզաբանել են Հայաստանի ԱԳՆ-ից՝ վկայակոչելով Սուդանի հայ համայնքի անդամներին։
Հայաստանի դիվանագիտական գերատեսչության տեղեկություններով՝ որոշ ժամանակ սուդանցի բնակիչները օգնել են հայազգի քույրերին սնունդ հայթայթելու հարցում, սակայն հետագայում «խնդիրները բարդացել են, և քույրերը օրեր շարունակ առանց սնունդ են մնացել»։
Սուդանում, ըստ ՀՀ ԱԳՆ-ի, մոտ երկու տասնյակ հայ է ապրում։ Ներկայում, գերատեսչության փոխանցմամբ, 10-12 հոգի դեռ հյուսիս-արևելյան աֆրիկյան այդ երկրում է։ Պաշտոնական Երևանը հայտնում է, որ պատերազմի բռնկումից հետո Եգիպտոսում ՀՀ դեսպանատան աջակցությամբ տարհանվել է 8 ՀՀ քաղաքացի։
Սուդանում ռազմական դրությունը կտրուկ սրվել է ապրիլի կեսերին․ երկրի կանոնավոր բանակի և արագ արձագանքման ուժերի միջև ներքին տարաձայնությունների պատճառով զինված բախումների զոհ է դարձել ավելի քան 3000 մարդ, առնվազն 6000-ը՝ վիրավորվել։ Ավելի քան երկու ամիս շարունակվող արյունահեղությունը կանխելու միջազգային միջնորդների ջանքերը մինչ օրս արդյունք չեն տվել, հրադադարի շուրջ պայմանավորվածությունները որպես կանոն խախտվում են։ Տասնյակ հազարավոր բնակիչներ ստիպված լքել են իրենց տները, տասնյակ երկրներ հակամարտության առաջին օրերին տարհանել են իրենց քաղաքացիներին։

21 Июнь 2023 - 10:35 AMT
МИД Армении сообщил, что 10 июня в столице Судана Хартуме были обнаружены тела двух армянок, которые, предположительно, умерли от голода в первые дни июня, пишет Радио Азатутюн.
«До обострения ситуации в Хартуме, в дни выезда из города, двум сестрам-армянкам (одну из сестер зовут Зварт Екавян) также предлагали покинуть город, но у старшей сестры возникли проблемы с переездом, а младшая сестра (61 год) не захотела уезжать из столицы и осталась, чтобы позаботиться о старшей», – сообщид МИД Армении со ссылкой на членов армянской общины Судана.
По информации дипломатического ведомства Армении, какое-то время жители-суданцы помогали сестрам-армянкам в вопросе пропитания, но затем «проблемы осложнились, и сестры на протяжении многих дней оставались без еды».
По данным МИД Армении, в Судане проживают около двух десятков армян. В настоящее время, по данным ведомства, в этой северо-восточной африканской стране все еще находятся 10-12 армян. Официальный Ереван сообщает, что после начала войны при поддержке посольства РА в Египте были эвакуированы 8 граждан РА.
Военная обстановка в Судане резко обострилась в середине апреля. Более 3000 человек погибли и не менее 6000 получили ранения в ходе вооруженных столкновений из-за внутренних разногласий между регулярной армией страны и силами быстрого реагирования. Усилия международных посредников по предотвращению кровопролития, продолжающегося уже более двух месяцев, не приносят результатов, а договоренности о прекращении огня, как правило, нарушаются.
Десятки тысяч жителей были вынуждены покинуть свои дома, десятки стран эвакуировали своих граждан в первые дни конфликта.