22 Հունիս 2023 - 07:29 AMT
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան անհիմն է անվանել մեղադրանքները խաղաղապահների հասցեին Հակարիի կամրջի մոտ միջադեպում՝ մեկնաբանելով ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին ՀՀ ԱԳՆ կանչելը։
Հունիսի 16-ին ՀՀ ԱԳՆ-ում հանդիպում է տեղի ունեցել ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ։ ՌԴ դեսպանին է ներկայացվել Հայաստանի խիստ դժգոհությունը Հակարիի կամրջի մոտ ռուս խաղաղապահների ներգրավվածությամբ տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ։
«Մեղադրանքները ռուս խաղաղապահների հասցեին միանգամային անհիմն են։ Մենք խորհուրդ կտայինք նվազեցել հռետորաբանության աստիճանն այդ հարցի շուրջ ԶԼՄ-ներում։ Խաղաղապահները սերտորեն աշխատում են կողմերի հետ իրավիճակի կարգավորման ուղղությամբ, նրանք հստակ կատարում են իրենց պատասխանատվության գոտում իրավիճակի կայունացմանը, հրադադարի ռեժիմի պահպանման ուղղությամբ խնդիրները»,-ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ինչպես նշել է Զախարովան, միջադեպը կապված է հայ-ադրբեջանական սահմանի չսահմանազատված լինելու ընդհանուր խնդրի հետ։
Ռուսական կողմը բազմիցս է հորդորել արդյունավետ և հիմնավոր աշխատանք սկսել հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողովի գծով՝ ռուսական կողմի խորհրդատվական աջակցությամբ։ Մենք պատրաստ ենք օգնել նաև այդ հատվածում սահմանագծի անցկացման որոշման հարցում, որը հերթական կռվախնձորն է դարձել կողմերի միջև»,-ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Հունիսի 15-ին՝ ժամը 08:40-ի սահմաններում, Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության մի խումբ զինծառայողներ Հակարիի կամրջի ուղղությամբ առաջխաղացման փորձ են կատարել՝ ՀՀ տարածքում դրոշ տեղադրելու նպատակով։ Տարածված տեսանյութում երևում էր, որ ադրբեջանցիներին ուղեկցում են ռուս խաղաղապահները։ Հայկական կողմի ձեռնարկած միջոցների արդյունքում ադրբեջանցի զինծառայողների առաջխաղացման և ՀՀ տարածքում դրոշ տեղադրելու փորձը կանխվել է: Հունիսի 15-ին՝ ժամը 13:35-ին, Տեղի հատվածում Ադրբեջանի ԶՈՒ կրակի հետևանքով վիրավորում է ստացել ԱԱԾ սահմանապահ ծառայության զինծառայող Արթուր Արմենի Ազրոյանը (2002թ.):

Обвинения в адрес российских миротворцев в связи с инцидентом на границе Армении и Азербайджана безосновательны и беспочвенны. Об этом заявила на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
Дипломат прокомментировала вызов посла России в Ереване Сергея Копыркина в МИД Армении в связи с произошедшим 15 июня у моста Акари инцидентом, в котором были задействованы российские миротворцы, пишет ТАСС.
«Обвинения в адрес российских миротворцев абсолютно беспочвенны и безосновательны. Мы настоятельно рекомендовали бы снизить градус риторики в СМИ на этот счет. Миротворцы тесно работают со сторонами по нормализации ситуации, они четко выполняют задачи по стабилизации обстановки, поддержанию режима прекращения огня и боевых действий в зоне своей ответственности», – сказала она.
Как отметила Захарова, инцидент связан с общей проблемой отсутствия делимитированной армяно-азербайджанской границы. «Российская сторона неоднократно призывала запустить эффективную и основательную работу двусторонней комиссии по делимитации армяно-азербайджанской границы при нашем консультативном содействии. Мы готовы помочь с определением прохождения пограничной линии и на данном участке, который стал очередным яблоком раздора между сторонами», – указала представитель российского дипведомства.
15 июня произошел инцидент на границе Армении и Азербайджана. Как сообщали в Погранслужбе Армении, группа азербайджанских военных попыталась установить государственный флаг Азербайджана на армянской территории. В ведомстве отметили, что армянская сторона предотвратила продвижение азербайджанских военнослужащих и попытку развернуть флаг.