ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման վերաբերյալ և կոչ է արել Բաքվին ամբողջ ծավալով ապաշրջափակել երթևեկությունը Լաչինի միջանցքով:
«Ադրբեջանական կողմից Լաչինի միջանցքի մուտքի արգելափակման կապակցությամբ ուշադրություն ենք հրավիրում այն փաստի վրա, որ նման գործողությունները խախտում են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և ՀՀ ղեկավարների 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթները։ Նման քայլերը հանգեցնում են լարվածության աճի, չեն նպաստում ՌԴ աջակցությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ նորմալ մթնոլորտի պահպանմանը։
Կոչ ենք անում Բաքվին՝ ամբողջությամբ ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Զախարովան հույս է հայտնել, որ Երևանը «չի ինքնամեկուսանա եռակողմ ձևաչափերով փոխգործակցությունից»։
«Դրանց գործողության դադարը բացասաբար է անդրադառնում տարածաշրջանում իրավիճակի վրա և հանգեցնում է էսկալացիայի «գետնի վրա»։ Կարևորում ենք ռիթմիկ աշխատանքը համապատասխան հանձնաժողովի շրջանակում հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման ուղղությամբ։ Պատրաստ ենք տրամադրել անհրաժեշտ խորհրդատվական աջակցություն:
Կրկնում ենք մեր կոչը երկու կողմերին՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի եռակողմ պայմանավորվածությունները անշեղորեն պահպանելու կարևորության, զսպվածության և Լաչինի միջանցքի տարածքում անվտանգության ապահովման համար պատասխանատվության ընկալմանը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ ռուսական կողմը կշարունակի ակտիվ ջանքեր գործադրել իրավիճակը Երևանի և Բաքվի հետ շփումներում կարգավորելու ուղղությամբ
Ադրբեջանական կողմը հունիսի 22-ին դիմել է հերթական սադրանքի՝ բետոնե արգելապատնեշով փակելով Արցախ-Հայաստան միակ ճանապարհը (Լաչինի միջանցքը)։

Москва призывает Баку разблокировать в полном объеме движение по Лачинскому коридору. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«В связи с перекрытием азербайджанской стороной въезда в Лачинский коридор обращаем внимание на то, что подобные действия являются нарушением положений Заявления лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года. Такие шаги ведут к нагнетанию напряженности, не способствуют поддержанию нормальной атмосферы вокруг продолжающегося процесса нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией при российском содействии. Призываем Баку разблокировать в полном объеме движение по Лачинскому коридору.
Рассчитываем также, что Ереван не будет устраняться от взаимодействия в трехсторонних форматах. Простой в их деятельности негативно сказывается на обстановке в регионе и ведет к эскалации «на земле». Отмечаем важность ритмичной работы по делимитации армяно-азербайджанской границы в рамках профильной комиссии. Готовы оказывать необходимое консультативное содействие», – заявила Захарова.
Она повторила призыв РФ к обеим сторонам «о важности неукоснительного соблюдения трехсторонних договоренностей России, Азербайджана и Армении на высшем уровне, сдержанности и пониманию ответственности за обеспечение безопасности в районе Лачинского коридора».
По словам представителя МИД России, Москва продолжит активные усилия по урегулированию ситуации в контактах с Баку и Ереваном.