Թենիսի Հայաստանի կանաց հավաքականը Ֆեդերացիայի գավաթի երրորդ խմբի վերջին` 5-րդ փուլում, հաղթելով Իսլանդիայի հավաքականին, առաջին տեղն է զբաղեցրել Բ ենթախմբում եւ նվաճել է 2010 թվականին Fed Cup եվրաաֆրիկյան գոտու երկրորդ որակավորման խմբի խաղերին մասնակցելու իրավունք:
Իսլանդիայի դեմ խաղում Հայաստանի հավաքականում փոխարինում է տեղի ունեցել. Լյուդմիլա Նիկոյանի փոխարեն, ինչպես անհատական, այնպես էլ զուգախաղերում, կորտ է դուրս եկել Օֆելյա Պողոսյանը: Պողոսյանն անհատական մենամարտում հաղթանակ է տարել Սանդրա Կրիստյանսդոտիրի հանդեպ` 6:1, 6:0 հաշվով, իսկ Աննա Մովսիսյանն, իր հերթին, հաղթել է Էիրդիս Ռագնարսդոտիրին` 6:0, 6:0 հաշվով: Զուգախաղում հայկական տանդեմը նաեւ երկու սետում երկու անգամ հաղթանակ է տարել իսլանդացի թենիսիստուհիների հանդեպ` 6:0 հաշվով:
Այդպիսով, Թենիսի Հայաստանի կանանց հավաքականը 1997 թվականին եւ մինչեւ 2001 թվականը Fed Cup մրցաշարում անհաջող էր ելույթ ունենում: Որից հետո, վեց տարվա ընթացքում, ասյինքն` մինչեւ 2008 թվականը Հայաստանը չի մասնակցել այդ մրցաշարին: 2008 թվականին Fed Cup-ի երրորդ խմբի խաղերը կայացել են Երեւանում, որտեղ հայ թենիսիստուհիները երկրորդ տեղն էին զբաղեցրել եւ չէին կարողացել մասնակցել առավել բարձր կարգի մրցաշարի:
Հայ թենիսիստուհիների պատվիրակությունը Մալթայից կվերադառնա ապրիլի 28-ին: Fed Cup-ում Հայաստանը, թիմի ավագ Աննա Գասպարյանի ղեկավարությամբ, ներկայացրել են Լյուդմիլա Նիկոյանը, Աննա Մովսիսյանը, Օֆելիա Պողոսյանն ու Նաիրա Խաչատրյանը:
Fed Cup եվրաաֆրիկյան գոտու երկրորդ որակավորման խմբի Բ ենթախմբի 5-րդ փուլի հանդիպումների արդյունքներն են.

27 Апрель 2009 - 08:25 AMT
Женская сборная Армении по теннису в последнем 5 туре 3 группы Кубка Федерации, одержав победу над сборной Исландии, заняла первое место в подгруппе Б и завоевала право на участие в матчах 2-й квалификационной группы евроафриканской зоны Fed Cup в 2010 году.
В матче против Исландии у сборной Армении произошла замена: на корт вместо Людмилы Никоян как в одиночном, так и в парном матчах вышла Офеля Погосян. Погосян в очном поединке одержала победу над Сандрой Кристянсдотир со счетом 6:1, 6:0. Анна Мовсисян, в свою очередь, обыграла Эирдис Рагнарсдотир – 6:0, 6:0. В парной встрече армянский тандем также в двух сетах дважды взяла верх над исландскими теннисистками со счетом 6:0.
Таким образом, женская сборная Армении по теннису, одержав победы во всех пяти матчах, заняла первое место в подгруппе Б. В подгруппе А место во 2 группе евроафриканской зоны в будущем году обеспечила сборная Греции, также завершившая турнир на первой позиции.
Армения впервые предстала на турнире Fed Cup в 1997 году и до 2001 года выступала безуспешно. После чего на протяжении 6 лет, т.е до 2008 года Армения не принимала участия в этом турнире. А в 2008 матчи 3 группы Fed Cup прошли в Ереване, где армянские теннисистки заняли 2 место и не сумели пробиться на турнир более высокой категории.
Армянская делегация теннисисток вернется с Мальты 28 апреля. Армению на Fed Cup под руководством капитана команды Анны Гаспарян представляли Людмила Никоян, Анна Мовсисян, Офеля Погосян и Наира Хачатрян.