24 Հունիս 2023 - 09:54 AMT
Վիրուսային էնցեֆալիտ հեմոռագիկ կոմպոնենտով ախտորոշմամբ մեկ տարեկան երեխան (Մոնթե Գ.), որը երկու օր ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվում էր ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Արևիկ» բուժմիավորման նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում, ռուս խաղաղապահների ուղղաթիռով տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոն՝ համապատասխան բժշկական օգնություն ստանալու համար։
Ռուս խաղաղապահներն ուղղաթիռով ՀՀ-ից նաև հրատապ անհրաժեշտության դեղորայք են բերել Արցախ՝ և Արցախի բնակչության, և իրենց կարիքների համար:
Հունիսի 15-ից արդեն 10-րդ օրն է, ինչ Ադրբեջանի կողմից ամբողջապես արգելափակված է Լաչինի միջանցքով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և խաղաղապահների կողմից արցախցի բուժառուների երկկողմանի տեղաշարժը, ինչպես նաև դեղորայքի և բժշկական պարագաների մատակարարումը Արցախ։
Այս պահի դրությամբ ԱՀ ԱՆ «Արևիկ» բուժմիավորումում 6 երեխա գտնվում է վերակենդանացման և նորածնային բաժանմունքում։
ԱՀ ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 հիվանդ գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 3-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում։

24 Июнь 2023 - 11:30 AMT
Годовалый ребенок с диагнозом вирусный энцефалит с геморрагическим компонентом, находящийся в крайне тяжелом состоянии в отделении неонатологии и реанимации «Аревик» Минздрава Республики Арцах, 24 июня вертолетом российских миротворцев был доставлен в специализированный медицинский центр Армении, чтобы получить соответствующую медпомощь. Об этом сообщает пресс-служба Минздрава Республики Арцах.
«На вертолете российских миротворцев из Армении в Арцах доставили крайне необходимые медикаменты как для жителей Арцаха, так и для собственных нужд», – говорится в сообщении.
С 15 июня уже на протяжении 10 дней Азербайджан полностью заблокировал транспортировку арцахских пациентов Международным Комитетом Красного Креста (МККК) и миротворцами по Лачинскому коридору и поставки в Арцах медицинских принадлежностей и медикаментов.
По положению на данный момент в Медобъединении «Аревик» в отделении реанимации и неонатологии находятся 6 детей.
В реанимационном отделении ЗАО «Республиканский медицинский центр» Министерства здравоохранения Арцаха находятся 7 пациентов, трое из них в крайне тяжелом состоянии.