29 Հունիս 2023 - 06:16 AMT
Մարտունու շրջանում ադրբեջանցիները կրակել են դաշտերում աշխատող քաղաքացիների ուղղությամբ, հայտնում է Արցախի Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանությունը։
Հունիսի 28-ին` ժամը 12:00-ի սահմաններում, Ճարտար քաղաքի բնակիչ Վահե Առստամյանը (ծնված 1987թ.) Մարտունի քաղաքի վարչական տարածքի «64 հեկտար» կոչվող տեղամասում հացահատիկահավաք կոմբայնով հունձ կատարելիս, հարակից ադրբեջանական մարտական դիրքերից հրաձգային զենքերով կրակել են կոմբայնի ուղղությամբ։
Նույն օրը ժամը 12:00-ի սահմաններում, Գիշի գյուղի բնակիչ Բախշի Ղահրամանյանը (ծնված 1961թ.) Ճարտար քաղաքի վարչական տարածքի «Ղուրուսու» կոչվող տեղամասում, «Բելառուս-80» տրակտորով գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնելիս, հայտնվել է ադրբեջանցի զինծառայողների թիրախում։ Վերջիններս մարտական դիրքերից հրաձգային զենքերով անկանոն կրակել են իր ուղղությամբ։

С азербайджанских боевых позиций 28 июня около 12:00 был открыт огонь в направлении комбайна: житель города Чартар Ваге Арстамян (1987 г.р.) собирал урожай зерноуборочным комбайном на участке под названием «64 га» административной территории города Мартуни. Об этом сообщает пресс-служба министерства внутренних дел Арцаха.
В тот же день, около 12:00, житель села Гиши Бахши Каграманян (1961 г.р.) при выполнении сельскохозяйственных работ на тракторе «Беларусь-80» в местности под названием «Гурусу» административной территории города Чартар подвергся обстрелу со стороны азербайджанских военнослужащих.
Азербайджанцы с боевых позиций беспорядочно стреляли из огнестрельного оружия в сторону Каграманяна.
Сельскохозяйственные работы были остановлены. Информация об инцидентах была передана российским миротворческим силам.