1 Հուլիս 2023 - 07:46 AMT
Ղարիբաշվիլի․ Վրաստանը ցույց է տվել, որ կարող է արդյունավետ միջնորդ լինել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններում
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին խորհրդարանում ունեցած ելույթում հայտարարել է, որ իր երկիրը ցույց է տվել, որ կարող է արդյունավետ միջնորդ լինել ՀՀ և Ադրբեջանի միջև հարաբերություններում, և անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ է կրկին ներգրավվել գործընթացում։
«Երկու տարի առաջ երևացին առաջին կոնկրետ արդյունքները Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կարգավորման գործում։ Այդ ժամանակ ես անձամբ ներգրավված էի։ Եվ այդ մեդիացիան ավարտվեց կոնկրետ արդյունքով»,- ասել է Ղարիբաշվիլին, գրում է Sputnik Georgia-ն։
Նա պատրաստակամություն է հայտնել հետագայում ևս կատարելու միջնորդի դերը։
«Ուզում եմ մեկ անգամ ևս այս ամբիոնից հաստատել մեր լիակատար պատրաստակամությունը։ Անհրաժեշտության դեպքում մենք պատրաստ ենք մեկ անգամ ևս միանալ երկու երկրների միջև գործընթացին։ Դա շատ կարևոր ուղղություն է»,-ասել է նա։
Ղարիբաշվիլին խորհրդարանում ներկայացնում էր կառավարության տարեկան կատարողականը։
2021-ի հունիսին Ադրբեջանի իշխանությունները Վրաստանի միջնորդությամբ ազատ արձակեցին 15 ռազմագերու, իսկ ՀՀ-ն Ադրբեջանին փոխանցեց ականապատ դաշտերի քարտեզները։ Ավելի ուշ Վրաստանը հանդես եկավ «Խաղաղ հարևանության նախաձեռնությամբ»՝ առաջարկելով հարևան երկրներին ոչ պաշտոնական երկխոսության տարածաշրջանային հարթակ ստեղծել։

Грузия показала, что способна быть эффективным посредником в отношениях между Азербайджаном и Арменией, и при необходимости готова вновь включиться в процесс. Об этом сказал глава грузинского правительства Ираклий Гарибашвили в парламенте.
В июне 2021 года при посредничестве Грузии власти Азербайджана освободили 15 армянских пленных, а Армения передала азербайджанской стороне карты минных полей. Позже премьер Грузии выступил с «Инициативой мирного соседства» – предложил соседям создать региональную платформу неформального диалога.
«Два года назад показали первые конкретные результаты между Азербайджаном и Арменией. Тогда я лично был включен. И эта медиация, фасилитация завершилась конкретным результатом. Это была, так сказать, она из примерных медиаций в регионе», – сказал Гарибашвили.
Премьер выразил готовность Грузии и впредь выполнять роль посредника.
«Хочу еще раз публично с этой трибуны подтвердить нашу полную готовность. В случае необходимости мы готовы еще раз включиться в процесс между двумя странами, нашими друзьями. Это очень важное направление», – заявил Гарибашвили.