27 Ապրիլ 2009 - 11:35 AMT
Հայաստանի ձյուդոյի հավաքականն անհաջող ելույթ ունեցավ Եվրոպայի առաջնությունում, որը տեղի էր ունենում ապրիլի 23-27-ը Թբիլիսիում: Հայաստանը ներկայացնող 5 ձյուդոիստներից միայն Արմեն Նազարյանին (66 կգ ք/կ) հաջողվեց գրավել 5-րդ տեղը: Հովհաննես Դավթյանը (60 կգ ք/կ), Ռոբերտ Վարդանյանը (73 կգ ք/կ), Հակոբ Առաքելյանը (90 կգ ք/կ) եւ Անուշ Հակոբյանը (52 կգ ք/կ) դուրս մնացին հետագա պայքարից իրենց առաջին մենամարտերում:
Ինչպես հաղորդեց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Հայաստանի ձյուդոյի հավաքականի գլխավոր մարզիչը, հայ ձյուդոիստները ամբողջությամբ չեն դրսեւորել իրենց հնարավորությունները եւ ցուցաբերել են անբավարար արդյունք:
«Մեր մարզիկների անհաջող ելույթների մի քանի պատճառ կա: Առաջին հերթին, առաջին մենամարտերում վիճակահանությամբ մեր մարզիկները մրցեցին Եվրոպայի ուժեղագույն ձյուդոիստների հետ: Երկրորդ` մենք ցույց չտվեցինք այն ամենը, ինչին ընդունակ էինք, եւ երրորդ` հաջողությունը մեզանից երես թեքեց: Միակ մարզիկը, որից ես գոհ եմ, Արման Նազարյանն է, որը գրավել է 5-րդ տեղը: Ես մեր ելույթները գնահատում եմ անբավարար: Հուսով եմ` մայիսին Մեծ սաղավարտ մրցաշարում մենք հաջողությամբ հանդես կգանք»,- նշել է Գեւորգյանը:
Հայ ձյուդոիստների պատվիրակությունը Հայաստանի Ձյուդոյի ֆեդերացիայի նախագահ Ալեքսան Ավետիսյանի գլխավորությամբ Վրաստանից վերադարձավ ապրիլի 27-ին:

Сборная Армении по дзюдо неудачно выступила на чемпионате Европы, который проходил с 23 по 27 апреля в Тбилиси. Из представляющих Армению пяти дзюдоистов только Армену Назаряну (в/к 66 кг) удалось занять призовое 5 место. Оганес Давтян (в/к 60 кг), Роберт Варданян (в/к 73 кг), Акоб Аракелян (в/к 90 кг) и Ануш Акопян (в/к 52 кг) выбыли из дальнейшей борьбы в своих первых поединках.
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net главный тренер сборной Армении по дзюдо Артур Геворкян, армянские дзюдоисты не выложились на все сто и показали неудовлетворительный результат.
«Есть несколько причин неудачным выступлениям наших спортсменов. Во-первых, жребий в первых поединках свел наших с сильнейшими дзюдоистами Европы. Во-вторых, мы не показали все, на что были способны, и, в третьих фортуна, от нас отвернулась. Единственный спортсмен, кем я остался доволен, – это Армен Назарян, занявший 5 место. Я оцениваю наши выступления неудовлетворительно. Надеюсь, что в мае на турнире Большого Шлема мы выступим удачней», – отметил Геворкян.
Делегация армянских дзюдоистов под руководством президента Федерации дзюдо Армении Алексана Аветисяна вернулась из Грузии 27 апреля.