5 Հուլիս 2023 - 11:11 AMT
Հուլիսի 5-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից 15 բուժառու է տեղափոխվել ՀՀ։
ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից բուժառուներն ուղեկցողների հետ միասին տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ, տեղեկացնում է գերատեսչությունը:
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 17 բուժառուի՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետպատվերի շրջանակում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում ստացիոնար բուժում է ստանում 28 երեխա, 4-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 96 հիվանդ, 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

5 Июль 2023 - 11:52 AMT
5 июля 15 пациентов ЗАО «Республиканский медицинский центр» министерства здравоохранения Арцаха были переведены в специализированные медицинские центры Армении при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста.
В течение дня на автомобилях МККК планируется вернуть в Арцах 17 пациентов вместе с сопровождающими, которые в свое время были направлены в Армению для лечения в рамках государственного заказа.
28 детей находятся на стационарном лечении в медсанчасти «Аревик», 4 – в отделении неонатологии и реанимации.
На стационарном лечении в ЗАО «Республиканский медицинский центр» находятся 96 пациентов, 7 пациентов находятся в отделении реанимации, из них 4 — в критическом состоянии.