Հայ գեղասահորդ-մենակատար Սարգիս Հայրապետյանը արծաթ է շահել ԱՊՀ եւ Մերձբալթիկայի երկրների գեղասահորդների «Բյուրեղապակե չմուշկ» միջազգային մրցաշարում, որը տեղի էր ունենում ապրիլի 25-26-ը Մոսկվայում: Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Հայաստանի Գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Խաչատրյանը, հայ գեղասահորդները հիանալի հանդես եկան եւ գերազանցեցին իրենց նախկին արդյունքները:
«Կեցցե’ Սարգիսը: Նա երկու դիսցիպլիններում Մերձբալթիկայի եւ ԱՊՀ 9 երկրների ավելի քան 50 մարզիկների շարքում երկրորդ տեղը գրավեց` զիջելով միայն ռուս գեղասահորդին: Այս մրցաշարում սա մեր լավագույն արդյունքն է: Իսկ Սարգիսի եղբայրը` Սլավիկ Հայրապետյանը, գրավեց 4-րդ տեղը եւ արժանացավ հատուկ մրցանակի`«լավագույն տեխնիկական պատրաստվածության եւ հաղթանակելու կամքի համար,- ասել է Խաչատրյանը,- վերջին րոպեին մենք որոշեցինք այս մրցաշարում ներկայացնել 14-ամյա Ռիմա Ենոքյանին: Նա առաջին անգամ էր ելույթ ունենում միջազգային մրցաշարում եւ կարճ ծրագրում զբաղեցրեց 13-րդ, իսկ ազատ ծրագրում` 14-րդ տեղը: Ես շատ գոհ եմ մեր մարզիկների ելույթներից»,- ավելացրել է ՀԳՖ նախագահը:
Խաչատրյանը նաեւ նշեց, որ մայիսին Հայաստանի հավաքականը Երեւանում կանցկացնի ուսումնամարզական հավաք, որին նախատեսվում է հրավիրել մի շարք հավաքականների, այդ թվում` Բուլղարիայի, Լիտվայի, Թուրքիայի: Հավաքի վերջում կկայանա միջազգային փոքր մրցաշար: Հայ գեղասահորդները մայիսին կմասնակցեն պատանիների եւ երիտասարդների` Վրաստանի առաջնությանը:

Армянский фигурист-одиночник Саргис Айрапетян завоевал серебро на международном турнире среди фигуристов из стран СНГ и Прибалтики «Хрустальный конек», который проходил 25 и 26 апреля в Москве. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net президент Федерации фигурного катания Армении Самвел Хачатрян, армянские фигуристы выступили отлично и превзошли все свои прежние результаты.
«Саргис просто молодец. Он по сумме двух дисциплин занял второе место среди более 50 спортсменов из 9 стран Балтии и СНГ, уступив лишь российскому фигуристу. Это наш лучший результат на этом турнире. А брат Саргиса, Славик Айрапетян, занял 4 место и был удостоен специальной награды – за « лучшую техническую подготовку и волю к победе», – сказал Хачатрян, – в самый последний момент на этот турнир мы решили заявить также 14-летнюю Риму Енокян. Она впервые выступала на международном турнире и заняла 13 место в короткой, и 14 место в произвольной программах. В целом, я очень доволен выступлениями наших спортсменов», – добавил президент ФКА.
Хачатрян также отметил, что в мае сборная Армении проведет в Ереване учебно-тренировочный сбор, на который планируется пригласить ряд сборных, в том числе Болгарии, Литвы и Турции. А в конце сбора состоится международный мини-турнир. Армянские фигуристы в мае примут участие в еще одном турнире – первенстве Грузии среди юношей и молодых.