ՀՀարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն, արձագանքելով Արցախի գազամատակարարումը մի քանի ժամով վերականգնելու և կրկին դադարեցնելու փաստին, նշել է, որ խոստումնալից օրը կրկին ավարտվեց հիասթափությամբ։ Այդ մասին նա գրել է Twitter-ի իր միկրոբլոգում։
«Խոստումնալից օրը կրկին ավարտվեց հիասթափությամբ և հուսախաբությամբ։ Ինչպես բազմիցս հայտարարել է Եվրամիությունը, խիստ կարևոր է, որ էներգակիրների մատակարարումը, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքով մարդկանց և ապրանքների տեղաշարժը վերականգնվեն առանց սահմանափակումների»,- ասվում է գրառման մեջ։
Հուլիսի 8-ի երեկոյան հայտնի դարձավ, որ Հայաստանից Արցախ գազամատակարարումը վերականգնվել է, սակայն մի քանի ժամ անց պարզվեց, որ որ ադրբեջանական կողմը հուլիսի 9-ի կեսօրին անջատել է վերականգնված գազամատակարարումը: «Հայաստան-Արցախ գազատար միակ խողովակաշարում գազի ճնշման մակարդակը սկսել է իջնել, ինչը նշանակում է, որ ադրբեջանական կողմը փակել է խողովակի վրա եղած փականը»,-հայտնել է «Արցախ» ՓԲԸ-ն։
Մարտի 21-ից ամբողջությամբ դադարեցված գազամատակարարումը հուլիսի 8-ին վերականգնվել էր, և Արցախի շրջափակման 210 օրվա ընթացքում գազամատակարարումը Ադրբեջանի կողմից խափանվել է հանրագումարային 143 օր շարունակ։

Спецпредставитель ЕС по кризису на Южном Кавказе и в Грузии Тойво Клаар коснулся ситуации с поставками газа в Нагорный Карабах.
Подача газа в Арцах была восстановлена вечером 8 июля, но днем 9 июля азербайджанская сторона вновь полностью его перекрыла.
Клаар назвал это «разочарованием и обманом надежд».
«День, начавшийся многообещающе, снова закончился разочарованием и обманом надежд. Как неоднократно заявлял Европейский Союз, крайне важно, чтобы энергоснабжение было восстановлено без ограничений, также движение людей и товаров по Лачинскому коридору.
Реальный диалог Баку-Степанакерт должен начаться, чтобы обеспечить альтернативу насилию, сформировать столь необходимое доверие и гарантировать достоинство. Евросоюз с нетерпением ждет трехсторонней встречи с лидерами Армении и Азербайджана, которая состоится в Брюсселе», – написал Тойво Клаар.