Հուլիսի 4-ին Մոսկվայի ՀԱԵ Ռուսական և Նոր Նախիջևանի թեմի եկեղեցական համալիրում թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոսի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՌԴ հայկական կազմակերպությունների և առանձին անհատների ժողովը, որտեղ քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից Լաչիրնի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախում ստեղծված կրիտիկական վիճակը։
Ժողովի մասնակցիները դիմել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ կոչ անելով պաշտպանել Լեռնայիան Ղարաբաղի հայերին ըստ ՌԴ կողմից 2020-ի նոյեմբերին «կամովին ստանձնած պարտավորությունների»,-գրում է Yerkramas.org-ը։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ հունիսի 28-ին ադրբեջանական ագրեսիայի ակտի հետևանքով ԼՂ 4 զինծառայողի մահը կրկին հաստատեց, որ Ադրբեջանը մտադիր է «լուծել» ԼՂ հարցը ռազմական ճանապարհով։
«Նեոնացիստներն այսօր փորձում են ոչնչացնել հերոսական այդ ժողովրդին սովով, ցրտով, աղքատությամբ, բոլոր մարդկային իրավունքների ոտնահարմամբ, ուզում են ստիպել նրանց լքել իրենց հայրենիքը, տիրանալ նրա հողին և ոչնչացնել Արցախի հազարամյակների հայկական քրիստոնեական քաղաքակրթությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ժողովի մասնակիցները նաև կոչ են արել ՌԴ ղեկավարությանը միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղի ապաշրջափակման և անվտանգության ապահովման և ԼՂ ժողովրդի ազատ սոցիալ-տնտեսական գործունեության համար։ Նրանք նաև հավաստիացրել են Պուտինին, որ պատրաստ են իրենցից կախված ամեն ինչ անել այդ հարցերը լուծելու համար։

4 июля в Москве, в Храмовом комплексе Российской и Ново-Нахичеванской епархии ААЦ состоялось собрание руководителей и представителей российско-армянских организаций и отдельных граждан РФ.
На собрании была обсуждена критическая ситуация, сложившаяся в Нагорном Карабахе в условиях блокады Бердзорского (Лачинского) коридора Азербайджаном и вооруженных провокаций азербайджанских ВС.
Отмечалось, что гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе обостряется с каждым днем, что блокада Азербайджаном Бердзорского (Лачинского) коридора вопреки Заявлению лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года с точки зрения международного права является формой войны.
Отмечалось также, что акт азербайджанской агрессии в зоне миротворческой операции РФ с применением артиллерии и беспилотных летательных аппаратов, имевший место 28 июня и повлекший за собой гибель четверых карабахских военнослужащих, вновь подтвердил намерения Азербайджана «решить» нагорно-карабахский вопрос военным путём.
Собрание приняло решение обратиться к президенту РФ Владимиру Путину. В обращении содержится призыв выполнять задачи в соответствии с обязательствами, принятыми на себя Россией в ноябре 2020 года.
Собрание призвало руководство РФ принять меры по снятию блокады и обеспечению безопасности и свободной социально-экономической деятельности армян Арцаха.
Собрание также заверило российского лидера, что подписавшие обращение общественные организации и граждане РФ готовы сделать все от них зависящее для решения этих вопросов.