Արցախում վերջին մեկ ամսում հղիության վաղ շրջանում պտղի կորուստների ցուցանիշն աճել է գրեթե 3 անգամ։ Այդ մասին հուլիսի 19-ին ասել է Ստեփանակերտի Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարդգես Օսիպովը։
Նա նշել է, որ հղիները զուրկ են վիտամիններով հարուստ մթերք ձեռք բերելու հնարավորությունից, հայտնում է Արցախպրեսը։
«Բնականաբար, ստեղծված իրավիճակը չի կարող իր խիստ բացասական ազդեցությունը չունենալ թե՛ պտղաբերության, թե՛ բոլոր տեսակի բարդությունների վրա, որոնց մենք արդեն հանդիպում ենք մեր ամենօրյա պրակտիկ աշխատանքի ընթացքում։
Նշեմ, որ վերջին մեկ ամսում հղիության վաղ շրջանում պտղի կորուստների ցուցանիշն աճել է գրեթե երեք անգամ։
Անցած ամիս մենք, ցավոք, ունեցանք նաև պերինատալ մահացության ցուցանիշների որոշակի աճ։ Բնականաբար, այս ամենը պայմանավորված է բազմաթիվ պատճառներով։ Սա սթրես է, որը ապրում է մեր բնակչությունը, այդ թվում՝ հղի կինը: Ի լրումն այս ամենի` շատ կարևոր է բալանսավորված սննդակարգը։ Բոլորը գիտեն, որ մեր բնակչությունը հնարավորություն չունի առաջին անհրաժեշտության սննդամթերք օգտագործելու: Մինչդեռ դա է հանդիսանում առողջ սերունդ ունենալու գրավականը»,-նշել է Օսիպովը։
Նա ընդգծել է, որ հատկապես վերջին օրերին հղիների համար կաթնամթերք, ձու և վիտամիններով հարուստ այլ սննդամթերք ձեռք բերելն անհնար է դարձել։ Ստիպված անհրաժեշտ վիտամինների պակասը փորձում են լրացնել եղած հաբերի միջոցով, ինչը չի կարող փոխարինել բնական վիտամինները։

20 Июль 2023 - 13:30 AMT
За последние месяцы в блокадном Арцахе показатель репродуктивных потерь увеличился почти в три раза. Об этом 19 июля заявил исполнительный директор Степанакертского центра охраны здоровья матери и ребенка Вардгес Осипов.
Он отметил, что беременные женщины лишены возможности приобретать продукты, богатые витаминами, пишет «Арцахпресс».
«Естественно сложившаяся ситуация не может не оказать своего плачевного воздействия на показатели какрождаемости, так и всевозможных осложнений, с которыми мы сталкиваемся в нашей ежедневной практической деятельности.
Отмечу, что за последние месяцы мы наблюдаем существенное увеличение репродуктивных потерь, данный показатель у нас увеличился почти в три раза.
За последний месяц у нас, к сожалению, и отмечается определенный рост перинатальной смертности. Естественно все это связано со многими причинами. Это непрерывный стресс, который испытывает наше население, в том числе беременные женщины. Помимо этого, отсутствие нормального сбалансированного питания. Всем известно, что наше население не имеет доступа к самым основным продуктам питания. Рацион скудный, лишенный питательных веществ и витаминов, это приводит к росту числа анемий, что приводит к задержкам внутриутробного развития плода, гипоксии, преждевременным родам и всевозможным осложнениям во время беременности. Между тем, это залог здорового поколения», – сказал В. Осипов.
Обеспечение питания пациентов тоже серьезная проблема. «Нам приходится изыскивать всевозможные средства. Правительство нам помогает, но исходя из того, что рацион в целом ограниченный, приходится довольствоваться тем, что имеем. Нет возможности приобретать молочные продукты, яйца в необходимом количестве. По возможности стараемся перекрыть эту нишу витаминами, но препараты и витаминные комплексы не могут полностью заменить питание», – констатировал исполнительный директор.