22 Հուլիս 2023 - 09:07 AMT
Հուլիսի 21-ին «Վերադարձ դեպի Դիզակ» ՀԿ-ի նախագահ Մարգարիտա Քարամյանի նախաձեռնությամբ Արցախի մի խումբ բնակիչներ և մի շարք միջազգային և տեղական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ ուղևորվել են դեպի Արցախ։ Այս քայլի նպատակն էր փորձել անարգել անցնել Հակարիի կամուրջը՝ շրջանցելով ադրբեջանական ապօրինի անցակետը։
Կամրջից մոտ 3 կիլոմետր հեռավորության վրա ԱՀ անձնագրային անցակետի մոտ տեղադրված ուղեփակոցի մոտ, սակայն, խումբը կանգնեցրել են հայ սահմանապահները։ Ճանապարհահատվածը համարվում է չեզոք գոտի, իսկ այնտեղով անցնելու համար անհրաժեշտ է եղել ստանալ ռուս խաղաղապահների թույլտվությունը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Չորս ժամվա ընթացքում խաղաղապահների հետ կապվել չի հաջողվել, նրանց պաշտոնական հեռախոսահամարով զանգերն անպատասխան են մնացել։
Մարգարիտա Քարամյանը տեղեկացրել է, որ ինքը Հադրութից է և չի կարողանում գնալ Արցախ իր թոռներին տեսնելու, որոնցից բաժանված է արդեն 7 ամիս։ Քարամյանը հայկական ուղեկալի դիմացից զանգահարեց Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի շտաբ, որպեսզի խաղաղապահների ներկայացուցիչները գան իրենց դիմավորեն և ուղեկցեն Հակարիի կամրջով դեպի Արցախ, սակայն հեռախոսազանգերին չպատասխանեցին, հայտնում է Panorama.am-ը։
Մարգարիտա Քարամյանը հայտարարել է, որ հերթական անգամ ապացուցվեց, որ Լաչինի միջանցքը փակ է, և կեղծիք է ադրբեջանական հայտարարությունները, թե միջանցքը բաց է։ Նա հայտնեց, որ հերթական անգամ իրեն չհաջողվեց միավորվել Արցախում գտնվող իր հարազատների հետ։
Ակցիայի ամբողջ ընթացքում նշված ճանապարհով չի անցել գեթ մեկ մեքենա, այդ թվում՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի մեքենաները, փոխարենը կամրջի ստորին հատվածում նկատվել է մեծ քանակով ադրբեջանական մեքենաների շարժ։ Դե իսկ Գորիս քաղաքի հյուրանոցներում այս պահին մեծ թվով Արցախի բնակիչներ են շարունակում ապրել` սպասելով ընտանիքների հետ միավորվելուն։

21 июля группа жителей Арцаха и представители ряда международных и местных СМИ отправились в Арцах по инициативе Маргариты Карамян, президента общественной организации «Возвращение в Дизак». Целью этого шага была попытка беспрепятственно пересечь мост Хакари, минуя незаконный азербайджанский блокпост.
Однако группа была остановлена армянскими пограничниками у шлагбаума, установленного возле паспортного контроля примерно в 3 километрах от моста. Переход через дорогу считается нейтральной зоной, и для проезда по нему необходимо было получить разрешение российских миротворцев, пишет Aysor.am.
Связаться с миротворцами в течение четырех часов не удалось, звонки на их официальный номер телефона оставались без ответа.
Маргарита Карамян сообщила, что она из Гадрута и не может поехать в Арцах к внукам, с которыми разлучена уже 7 месяцев. Карамян позвонилa в штаб российских миротворческих сил в Арцахе, чтобы представители миротворцев вышли им навстречу и сопроводили их через мост Хакари в Арцах, но они не ответили на телефонные звонки, пишет Panorama.am.
Маргарита Карамян заявила, что еще раз доказано, что Лачинский коридор закрыт, а заявления Азербайджана о том, что коридор открыт, являются ложными. Она сказала, что в очередной раз им не удалось объединиться со своими родственниками в Арцахе.
За всю кампанию по указанной дороге не проехало ни одного автомобиля, в том числе автомобилей Международного Комитета Красного Креста, зато в нижней части моста наблюдалось большое количество азербайджанских автомобилей. На данный момент большое количество жителей Арцаха продолжают жить в гостиницах Гориса, ожидая воссоединения со своими семьями.