26 Հուլիս 2023 - 09:04 AMT
Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը կոչ է անում Ադրբեջանին թույլ տալ ԿԽՄԿ-ին մարդասիրական օգնություն հասցնել Արցախ։ Այդ մասին ասվում է կազմակերպության Twitter-ի միկրոբլոգում։
«Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին թույլ տալ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին կենսական անհրաժեշտության հումանիտար օգնություն ցույց տալ Լեռնային Ղարաբաղին և անհապաղ ապահովել ազատ տեղաշարժը՝ բացելով Լաչինի միջանցքը, երաշխավորելով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժը։
ԿԽՄԿ-ն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ չնայած անդադար ջանքերին, չեն կարողանում օգնություն հասցնել Լեռնային Ղարաբաղ ինչպես Լաչինի միջանցքով, այնպես էլ այլ ուղիներով՝ այդ թվում Աղդամով:

26 Июль 2023 - 10:53 AMT
Международная правозащитная организация Freedom House призывает Азербайджан разрешить МККК оказывать жизненно важную гуманитарную помощь Нагорному Карабаху. Об этом говорится в заявлении в микроблоге организации в Twitter.
«Мы призываем Азербайджан разрешить МККК оказывать жизненно важную гуманитарную помощь Нагорному Карабаху и немедленно приступить к обеспечению свободного передвижения, открыв Лачинский коридор и гарантируя беспрепятственное передвижение людей, транспортных средств и грузов.
Ухудшение гуманитарной ситуации в регионе лишило гражданское население жизненно важных лекарственных средств и предметов первой необходимости. Мы призываем демократические правительства оказать давление на Азербайджан, чтобы положить конец преднамеренному обречению на голодную смерть ни в чем не повинных мирных жителей».