1 August 2023 - 13:38 AMT
ԱՄՆ-ն տեղյակ է «Լաչինի միջանցքի անցակետում Վագիֆ Խաչատրյանի կալանավորման մասին, ում մարդասիրական միջազգային կազմակերպության ուղեկցությամբ տեղափոխում էին Հայաստան բուժման նպատակով»։ Այդ մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարությունն ի պատասխան «Ամերիկայի ձայնի» հայկական ծառայության հարցմանը։
Պետքարտուղարությունը հավելել է, որ ընդհանուր առմամբ, «Միացյալ Նահանգները շարունակում է խորապես մտահոգված լինել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը առևտրային, հումանիտար և մասնավոր մեքենաների համար շարունակաբար փակ պահելու կապակցությամբ»:
Ըստ ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքական գերատեսչության՝ մարդասիրական տեղաշարժի դադարեցումն էլ ավելի է վատթարացնում հումանիտար իրավիճակը և խափանում խաղաղ գործընթացի նկատմամբ վստահություն ձևավորելու ջանքերը:
«Առևտրային, հումանիտար և մասնավոր մեքենաների ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով պետք է անհապաղ վերականգնվի», ասված է պետքարտուղարության արձագանքում:
«Մենք հետևողականորեն պնդում ենք, որ տարածաշրջանում խաղաղությունը պետք է ներառի Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության պաշտպանությունը։ Մենք ողջունում ենք երկխոսությունը, որն առաջնոդվում է այս նպատակով»- ընդգծել է ԱՄՆ պետքարտուղարությունն իր պատասխանում:

Соединенным Штатам известно об аресте на КПП «Лачинский коридор» Вагифа Хачатряна, который в сопровождении международной гуманитарной организации переправлялся в Армению для лечения. Об этом заявили в Госдепартаменте США в ответ на запрос армянской службы «Голоса Америки».
«Соединенные Штаты глубоко обеспокоены продолжающимся блокированием Азербайджаном Лачинского коридора для коммерческих, гуманитарных и частных транспортных средств.
Прекращение гуманитарного движения еще больше ухудшает гуманитарную ситуацию и подрывает усилия по укреплению доверия к мирному процессу», – говорится в сообщении Госдепа.
Отмечается, что свободное движение коммерческих, гуманитарных и частных транспортных средств через Лачинский коридор должно быть немедленно восстановлено.
«Мы последовательно выступаем за то, чтобы мир в регионе включал защиту прав и безопасность народа Нагорного Карабаха. Мы приветствуем диалог, который продвигается с этой целью», – подчеркнули в США.
68-летний житель Арцаха Вагиф Хачатрян, который направлялся в Армению на лечение, 29 июля был похищен и незаконно задержан Азербайджаном на незаконно установленном КПП в Лачинском коридоре.