1992-94-ին Արցախը կռվում էր Ադրբեջանի դեմ, 2016-ին Ադրբեջանը փորձեց ինքնուրույն լուծել ղարաբաղյան խնդիրը և ունեցավ անհաջողություն, բայց, ցավոք, 2020-ի պատերազմն այլ իրականություն էր, քանի որ Ադրբեջանի հետ միասին դրան մասնակցում էր Թուրքիան ու հազարավոր վարձկաններ, օժանդակում էին մի շարք այլ պետություններ՝ տեխնոլոգիաներով, իսկ Արցախը, իհարկե Հայաստանի հետ միասին էր, բայց հիմնական այդ ծանրությունը հասցվեց իրեն։ Այս մասին Արցախի հանրային հեռուստատեսությանը հարցազրույցում ասել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե որ աշխարհաքաղաքական զարգացումներ էին պատճառը, որ 2020-ին Ադրրբեջանին հաջողվեց իրականացնել իր ծրագիրը։
«Դրա համար մենք ունեցանք մեզ համար ոչ լավ արդյունքներ և ծնվեց 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը: Սկզբնական փուլում այն չի ընկալվել հասարակության կողմից, բայց պատերազմի արդյունքներից ելնելով, մեզ համար ընդունելի հայտարարություն էր: Այն մեզ հուսադրում էր, որ ունենալով երաշխիքները, որ առկա են՝ տարածք Լեռնային Ղարաբաղ ձևակերպմամբ, շփման գիծ, անխափան կապ Հայաստանի Հանրապետության հետ, դրանք հենման կետն էինք, որ պետք է ապահովեր հետագա մեր պայքարը ինքնորոշման իրավունքի առումով։ Ի՞նչ փոխվեց։Սկզբնական փուլում, իհարկե, մենք վստահեցինք՝ մանավանդ, որ դրա տակ կային Ռուսաստանի Դաշնության,Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությունները: Սկսեցինք ակտիվ վերականգնել պատերազմի կրած վնասները, զարգացնել տնտեսությունը: Վերադարձավ մեր հայրենակիցների մեծ մասը: Իրենց ապագան Արցախի հետ կապում էին նաև բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցները»,- նշել է Հարությունյանը։
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի վարչապետի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի նախագահի միջև բազմաթիվ հանդիպումների ընթացքում հայտարարությունները, սկզբնական փուլում, կարծես ցույց էին տալիս, որ ամեն ինչ արվում էր, որպեսզի իրականանան այն կետերը, որոնք ամրագրված են, կամ այն երաշխիքները, որ տրված էին, սակայն իրավիճակը փոխվեց ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո:
«Ադրբեջանը, օգտվելով Ռուսաստանի վիճակից, փորձում էր ստիպել մեզ, այսպես ասած, հրաժարվել այդ հայտարարության կետերի՝ մեզ տրված իրավունքներից և երկխոսության գնալ իրենց առաջարկած օրակարգով։ Դրանից հետո մեր կողմից բազմաթիվ խնդրանքներ, նամակներ են հղվել առաջին հերթին Ռուսաստանի ղեկավարին, Հայաստանի վարչապետին, միջազգային բոլոր դերակատարներին և այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում, մենք դրա մասին զգուշացրել ենք մեկ տարի առաջ։ Մեկ տարի առաջ մենք խոսում էինք, որ Ադրբեջանը սկսել է ցեղասպան քաղաքականություն»,- նշել է Արցախի նախագահը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանն ուզում է հրաժարվել եռակողմ հայտարարությունից և շարունակել պատերազմը:
«Սա արդեն պատերազմ է, սա պատերազմի շարունակությունն է պաշարման միջոցով, ապա դրա արդյունքում Արցախը դարձնելով մեծ համակենտրոնացման ճամբար՝ իրականացնելով ցեղասպանություն»,- ասել է Հարությունյանը:
Նա մեջբերել է Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունը, որն արել է Բրյուսելում եռակողմ հանդիպումից առաջ, ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպման ժամանակ՝ հայտարարելով, որ Զանգեզուրի, իր ձևակերպմամբ, միջանցքը պետք է աշխատի Լաչինի միջանցքի տրամաբանության շրջանակում։
«Առաջին փուլում դրա վրա ուշադրություն չենք դարձրել: Մենք մտածում էինք, որ հայտարարություն է՝ ճնշում գործադրելու Հայաստանի իշխանությունների վրա ՝ ստանալով առավելագույնը եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետից, որը վերաբերում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացմանը, մանավանդ որ նշված էր Նախիջևանի և Ադրբեջանի հետ կապի մասին,բայց Ադրբեջանը հետագա իր վարքագծով, վարած քաղաքականությամբ կարևորում էր դա։ Կարող եմ նաև այսօր հայտարարել, որ Ադրբեջանը շարունակում է իր ճնշումներրը՝ առավելագույնը կորզելու։ Մենք պետք է ֆիքսենք, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղի հայերին ինչ-որ տեղ նաև պատանդի կարգավիճակով պահելու ցանկություն ունի, զուգահեռ իրականացնելով ցեղասպանություն և ճնշում գործադրել Հայաստանի իշխանությունների և միջազգային դերակատարների վրա Զանգեզուրի ճանապարհի առավել արտոնյալ տարբերակ ունենալու համար», – նշել է Արցախի նախագահը՝ ընդգծելով, որ դա օրակարգում է և օրակարգը չի սպառվել։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պարբերաբար հայտարարում է, որ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի բացումն անխուսափելի է»։ Հայկական կողմն ի պատասխան նշում է, որ նման տրամաբանությամբ բանակցություններ վարել չի պատրաստվում:

Азербайджан хочет отказаться от трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и продолжить войну. Об этом сегодня, 6 августа, заявил в интервью Арцахскому телевидению президент Арцаха Араик Арутюнян.
В 1992-1994 годах Арцах воевал против Азербайджана, в 2016 году Азербайджан попытался самостоятельно решить карабахскую проблему в ходе четырехдневной войны, потерпел неудачу, но, к сожалению, война 2020 года оказалась другой реальностью: Турция участвовала с Азербайджаном, помогал ряд других стран, были наемники, а Карабах и Армения оказались в одиночестве, отметил Арутюнян.
«Вот почему у нас оказались плохие для нас результаты, и родилось заявление от 9 ноября. Сначала его не приняли, но по итогам войны это было приемлемое для нас заявление, и оно давало нам надежду, что имея те гарантии, которые есть: территория в виде Нагорного Карабаха, линия соприкосновения, бесперебойная связь с Арменией – это была точка опоры, которая должна была обеспечить нас с точки зрения борьбы за право на самоопределения в дальнейшем. Что изменилось? Сначала мы доверились и начали ликвидировать последствия войны, начали восстанавливать экономику. Большинство наших соотечественников вернулись, в том числе наши вынужденно перемещенные соотечественники, связавшие свое будущее с Арцахом», – сказал Араик Арутюнян.
Он напомнил, что заявления, прозвучавшие в ходе многочисленных встреч премьер-министра Армении, президентов Азербайджана и Российской Федерации, начальный этап представлялся демонстрацией того, что делается все для выполнения закрепленных пунктов или предоставленных гарантий. По словам Арутюняна, ситуация изменилась после российско-украинской войны.
«Азербайджан, воспользовавшись положением России, пытался заставить нас, так сказать, отказаться от пунктов заявления, предоставленных нам прав, и вступить в диалог по предложенной ими повестке дня. После этого мы направили много запросов и писем, в первую очередь главе России, премьер-министру Армении, всем международным акторам, и то, что происходит сегодня, мы предупреждали об этом еще год назад. Год назад мы говорили о том, что Азербайджан начал геноцидальную политику», – отметил президент республики.
По его словам, Азербайджан хочет отказаться от трехстороннего заявления и продолжить войну.
«Это уже война, продолжение войны через осаду, а в результате превращение Арцаха в большой концлагерь, осуществление геноцида», – подчеркнул Араик Арутюнян.
Он процитировал заявление президента Азербайджана, которое тот сделал перед трехсторонней встречей в Брюсселе, во время встречи с генеральным секретарем НАТО, заявив, что «Зангезурский коридор», согласно его формулировке, должен работать в логике Лачинского коридора.
«На первом этапе мы не обратили на это внимания. Мы думали, что это заявление с целью оказать давление на власти Армении, максимально используя пункт 9 трехстороннего заявления, где речь идет об открытии региональных коммуникаций, тем более, что упоминалось о Нахичеване и связи с Азербайджаном, но Азербайджан в дальнейшем еще больше подчеркивал важность этого своим поведением и политикой. Могу также сегодня заявить, что Азербайджан продолжает свое давление, чтобы урвать как можно больше. Мы должны отметить, что Азербайджан хочет держать в заложниках армян Нагорного Карабаха, осуществляя при этом геноцид и оказывая давление на власти Армении и международных акторов, чтобы иметь более благоприятный вариант Зангезурской дороги», – подчеркнул президент Арцаха Араик Арутюнян.