8 Օգոստոս 2023 - 06:32 AMT
Վաշինգտոնը կշարունակի աշխատել Երևանի և Բաքվի հետ՝ խաղաղության համաձայանգրին հասնելու համար: Այդ մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը՝ անդրադառնալով Մոսկվայի հնչեցրած տեսակետին, թե «հապճեպ» պատրաստված, «հում» խաղաղ պայմանագիրը տարածաշրջանին հարատև խաղաղություն չի բերի։
Նա հայտարարել է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը հասանելի է՝ «չնայած այս հարցում կողմ չհանդիսացող ցանկացած այլ երկրի մեկնաբանությունների», փոխանցում է «Ազատությունը»։
Օրերս ՌԴ ԱԳՆ ԱՊՀ երկրների չորրորդ վարչության տնօրեն Դենիս Գոնչարը հայտարարել էր, որ «հապճեպ պատրաստված խաղաղության «հում» պայմանագիրը կայուն խաղաղություն չի բերի տարածաշրջանին»: Ըստ նրա, հակառակը՝ այն ապագայում նոր հակամարտությունների ու ողբերգությունների հիմք կդառնա.«Առաջնահերթությունը պետք է տրվի ոչ թե արագությանը, այլ հավասարակշռված և փոխընդունելի որոշումների որակյալ պատրաստմանը»,- նշել էր դիվանագետը։
«Չեմ ուզում խոսել Ռուսաստանի մասին, երբ խոսքը վերաբերում է Հայաստանին և Ադրբեջանին: Ուզում եմ խոսել այն երկու երկրի մասին, որոնք անմիջականորեն առնչվում են այս քննարկմանը, անմիջական կողմ են։ Մենք այդ երկրների հետ անմիջականորեն առնչվում ենք։ Հատուկ բանագնաց Լուիս Բոնոն անցած շաբաթ մեկնեց տարածաշրջան և անմիջականորեն շփվեց նրանց հետ, ու մենք հավատում ենք, որ համաձայնությունը մնում է հասանելի, չնայած այս հարցում կողմ չհանդիսացող այլ երկրների ցանկացած մեկնաբանության։ Մենք կշարունակենք աշխատել կողմերի հետ՝ դրան հասնելու համար», – ասել է Պետդեպի ներկայացուցիչը։
Բոնոն տարածաշրջանային այցի ընթացքում եղել է ինչպես Բաքվում, այնպես էլ Երևանում: ՀՀ-ում նա քննարկել է ԱՄՆ աջակցությունը խաղաղության գործընթացին և տևական խաղաղության հասնելու ուղիները։
Անդրադառնալով Թուրքիայի դերին խաղաղության գործընթացում, Միլլերը, հղում անելով պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի ու Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Հաքան Ֆիդանի օգոստոսի 5-ի հեռախոսազրույցին, նշել է. « Չեմ ուզում այդ (հեռախոսազրույցի,- խմբ.) մասին մանրամասն խոսել, դա մասնավոր դիվանագիտական զրույց էր: Բայց մենք իրոք հավատում ենք, որ Թուրքիան կարող է պրոդուկտիվ դեր խաղալ նաև այս հարցում, ինչպես անում է այլ հարցերում ևս»:

Пресс-секретарь Госдепартамента США Мэтью Миллер прокомментировал предупреждение России Армении и Азербайджану по поводу спешки в вопросе мирного соглашения.
4 августа директор четвертого департамента стран СНГ МИД РФ Денис Гончар заявил, что попытка наспех заключить мирный договор между Азербайджаном и Армений в ущерб качеству и должной подготовке обернется новыми конфликтами в будущем.
«Я не хочу говорить о России, когда речь идет об Армении и Азербайджане. Я хочу сказать по поводу тех двух стран, которые имеют прямое отношение – которые являются непосредственными сторонами в этом споре. Мы работаем напрямую с этими странами. Специальный посланник (старший советник Госдепартамента США по переговорам на Кавказе, американский сопредседатель МГ ОБСЕ Луис – ред.) Боно посетил этот регион на прошлой неделе и лично встретился с ними. И мы считаем, несмотря на любые комментарии со стороны других стран, которые не являются сторонами в этом вопросе, соглашение остается в пределах досягаемости, и мы будем продолжать работать с ними для его достижения», – заявил Миллер.
Его также попросили прокомментировать роль Турции в этом процессе, сославшись на телефонный разговор главы МИД Турции Хакана Фидана и госсекретаря США Энтони Блинкена, состоявшийся 5 августа, в ходе которого были затронуты события на Южном Кавказе и процесс нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
«Я не хочу говорить об этом подробно – это частный дипломатический разговор. Но мы действительно верим, что Турция может сыграть продуктивную роль в этом, как играет в других вопросах», – заявил Миллер.