8 Օգոստոս 2023 - 06:38 AMT
Ադրբեջանն օգոստոսի 8-ին պետք է Ստրասբուրգի դատարանին տեղեկություններ տրամադրի Հակարիի անցակետում ադրբեջանցի սահմանապահների կողմից առևանգված արցախցի Վագիֆ Խաչատրյանի առողջական վիճակի, պահման պայմանների ու հնարավոր վերադարձի մասին։
«Հնարավոր վերադարձ՝ էդ կետն է ինձ հետաքրքրում, թեպետ ինչի՞՝ հնարավոր, պիտի լինի վերադարձ», – ասել է Խաչատրյանի դուստրը՝ Վերա Խաչատրյանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Հուլիսի 29-ին որպես բուժառու ԿԽՄԿ ուղեկցությամբ ՀՀ մեկնող 68-ամյա Խաչատրյանն առևանգվել էր Հակարիի կամրջի մոտի անցակետում Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության կողմից։ Ըստ վկայության՝ ԿԽՄԿ ներկայացուցչին ադրբեջանցիները հրելով դուրս են հանել մեքենայից։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ առևանգվածը Բաքվի հիվանդանոցներից մեկում է։ Նրան մեղադրանք են առաջադրել 1991 թվականի Խոջալուի Մեշալի գյուղում տեղի ունեցած դեպքերին վերաբերող մտացածին գործի շրջանակում։
Խաչատրյանի՝ ադրբեջանցիների կողմից առևանգման փաստով Արցախում քրգործ է հարուցվել։ ՄԻԵԴ-ը որոշում է կայացրել Ադրբեջանին մինչև օգոստոսի 8-ը տրամադրել ժամանակ Վագիֆ Խաչատրյանի վերաբերյալ տեղեկատվություն տրամադրելու մասին:

Европейский суд по правам человека ранее принял решение предоставить Азербайджану время до 8 августа для передачи информации о похищенном арцахце Вагифе Хачатряне. Об этом представитель Армении по международным правовым вопросам заявил в соцсети.
«Азербайджан обязан предоставить данные о месте, условиях содержания, оказанной медпомощи и возможном возвращении Хачатряна», – говорится в сообщении.
Сегодня последний день указанного срока.
Азербайджанские силовики 29 июля не пропустили через Лачинский коридор 68-летнего Вагифа Хачатряна, которого перевозили на машине МККК в сопровождении дочери в одно из медучреждений Армении. Несколько часов о его судьбе ничего не было известно. Позже Генпрокуратура Азербайджана заявила о задержании Хачатряна, обвинив в якобы совершенных в 1991 году военных преступлениях.