Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի 7-ամսյա արգելափակման պայմաններում, պաշարված Արցախում դեղորայքի ու սննդի խիստ սղությամբ և շարունակական սթրեսով պայմանավորված՝ նախորդ տարվա համեմատ աճել են մի շարք հիվանդությունների ու բարդությունների ցուցանիշները, հայտնում է ԱՀ ԱՆ-ն:
«Այսպես՝
1.Յոթ ամսվա (հունվար-հուլիս) ընթացքում ընդհանուր մահացությունների շարքում․ արյան շրջանառության համակարգի հիվանդություններից արձանագրվել է մահացության աճ՝ ավելի քան 2 անգամ, ներառյալ՝ սուր և քրոնիկ սրտային անբավարարությունից մահերի աճ՝ 66%-ով, սրտամկանի սուր ինֆակտից՝ 20.8%-ով, ուղեղի կաթվածից՝ 8,8%-ով։ Հուլիս ամսվա ընթացքում արյան շրջանառության համակարգի հիվանդություններից մահվան դեպքերն էլ ավելի են աճել՝ հասնելով նախնականորեն 2.6 անգամի՝ նախորդ տարվա հուլիս ամսվա համեմատ, ներառյալ՝ սուր սրտային անբավարարությունից մահեր՝ աճ 2.5 անգամ, սրտամկանի սուր ինֆակտից՝ 4 անգամ, Ուղեղի կաթվածից՝ 3 անգամ:
2.Յոթ ամսում չարորակ նորագոյացություններից մահերի քանակը աճել է 15.9%-ով։ Մահացության դեպքերի ավելացման պատճառներից են անհրաժեշտ դեղորայքի սղությունը կամ բացակայությունը, կյանքի որակի փոփոխությունը, պատշաճ բուժօգնության հնարավորությունների խիստ սահմանափակությունը, որոնք կրճատում են ապրելիության աստիճանը։
3.Նույն ժամանակահատվածում բնակչության շրջանում արձանագրվել է գլխուղեղի արյան շրջանառության սուր խանգարման ( ուղեղի կաթված) և սրտամկանի սուր ինֆակտի նոր դեպքերի աճ՝ համապատասխանաբար 26%-ով և 9,7%-ով։
4.Հունվար-հուլիս ժամանակահատվածում արձանագրվել է չարորակ նորագոյացությունների նոր հայտնաբերված դեպքերի աճ՝ 24.3%-ով:
5.Հունվար-հուլիս ամիսների ընթացքում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, բժիշկների հսկողության տակ գտնվող հղի կանանց շրջանում սակավարյունության մակարդակը հասել է մոտ 90%-ի։ Դա պայմանավորված է ոչ լիարժեք սննդով և համապատասխան դեղամիջոցների սղությամբ կամ բացակայությամբ։
6.Չնայած առաջին կիսամյակի ընթացքում ընդհանուր վիժումների քանակի աճ չի արձանագրվել, սակայն հուլիս ամսին արձանագրվել է բժշկի ցուցումով վիժումների կտրուկ աճ՝ 4 անգամ։ Ցավալի իրավիճակին նպաստում են սթրեսը, ոչ լիարժեք սնունդը և դեղորայքի սղությունը կամ բացակայությունը։
7.Հանրապետության Շտապ օգնության ծառայությունում հուլիս ամսում հաճախակի են դարձել ուշագնացության(կոլապս) դեպքերը։ Նախորդ տարվա հուլիս ամսվա համեմատ ուշագնացության դեպքերը աճել են 91%-ով։ Շատ հաճախ լինում են դեպքեր, երբ կա ուշագնացություն, սակայն մինչև շտապ օգնության անձնակազմի ժամանումը, քաղաքացուն ուշքի են բերում, և փաստացի չի գրանցվում դեպքը:
8.Հուլիս ամսում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, արձանագրվել է նաև զարկերակային գերճնշման դեպքերի պատճառով շտապ օգնության կանչերի կտրուկ՝ 5.6 անգամ աճ։ Մահվան և հիվանդությունների դեպքերի նշված և այլ ցուցանիշների աճը պայմանավորված է Արցախի շրջափակման և, այնուհետև, լիակատար պաշարման հետևանքով առաջացած առողջապահական լրջագույն խնդիրներով, ներառյալ՝ դեղորայքի ու բժշկական պարագաների սղությամբ կամ բացակայությամբ, բնակչության թերսնմամբ, սթրեսով, պլանային վիրահատությունների ու հետազոտությունների դադարեցմամբ, Հայաստանում և արտերկրում բուժօգնություն ստանալու հնարավորությունների խիստ սահմանափակմամբ և այլն»,- հայտնում են ԱՆ-ից:
Արցախի ԱՆ-ն ահազանգում է՝ Ադրբեջանի կողմից լիակատար շրջափակման շարունակման դեպքում նշված և այլ ցուցանիշներն էլ ավելի մեծ չափով են աճելու՝ հանգեցնելով բազմաթիվ մարդկանց մահերի ու առողջական վիճակի վատթարացման:

8 Август 2023 - 13:13 AMT
В условиях блокирования Азербайджаном в течение 8 месяцев единственной дороги (Лачинский коридор), соединяющей Арцах с Арменией, из-за острой нехватки медикаментов и продуктов питания, в осажденном Арцахе по сравнению с 2022 годом выросли показатели ряда заболеваний и осложнений. Об этом сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах.
«Таким образом,
-Среди общего числа умерших за семь месяцев (январь-июль) зафиксирован рост смертности от болезней системы кровообращения более чем в 2 раза, в том числе увеличение смертности от острой и хронической сердечной недостаточности – на 66%, от острого инфаркта миокарда – на 20,8%, от детского церебрального паралича – на 8,8%. В июле 2023 года по сравнению с июлем прошлого года возросла смертность от болезней системы кровообращения предварительно в 2,6 раза, в том числе от острой сердечной недостаточности – в 2,5 раза, острого инфаркта миокарда – в 4 раза, инсульта – в 3 раза.
-Число умерших от злокачественных новообразований за семь месяцев увеличилось на 15,9%. Среди причин повышения смертности – нехватка или отсутствие необходимых лекарственных средств, изменение качества жизни, резкое ограничение возможностей надлежащей медицинской помощи, что снижает степень жизнеспособности.
-За тот же период зафиксирован рост новых случаев острого нарушения мозгового кровообращения (мозгового инсульта) и острого инфаркта миокарда среди населения, соответственно на 26% и 9,7%.
-За январь-июль зафиксирован рост впервые выявленных случаев злокачественных новообразований на 24,3%.
-В течение января-июля, по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года, уровень анемии среди беременных женщин, находящихся под наблюдением врачей, достиг около 90%. Это связано с недостаточным питанием, недостатком или отсутствием соответствующих лекарств.
-Хотя в первом полугодии не зафиксировано роста числа тотальных выкидышей, однако в июле наблюдалось резкое увеличение (в 4 раза) количества выкидышей по назначению врача. Стресс, неполноценное питание, недостаток или отсутствие лекарств усугубляют ситуацию.
-В июле в республике участились обращения в Службу скорой помощи в связи со случаями обмороков (коллапсов). По сравнению с июлем прошлого года случаи обмороков увеличились на 91%. Очень часто бывают случаи, когда в случае потери сознания гражданину оказывается помощь до приезда скорой помощи и инцидент фактически не фиксируется.
-В июле, по сравнению с тем же периодом прошлого года, резко выросло (в 5,6 раз) количество вызовов бригады скорой помощи в связи со случаями повышения артериального давления. Рост указанных и других показателей смертности и заболеваемости обусловлен серьезнейшими проблемами со здоровьем населения, вызванными блокадой, а затем и тотальной блокадой Арцаха, в том числе нехваткой или отсутствием медикаментов и изделий медицинского назначения, недоеданием, стрессами, приостановкой плановых операций и обследований, резким ограничением возможности получения медицинской помощи в Армении и за рубежом и т.д.», – говорится в сообщении.
Министерство здравоохранения Республики Арцах предупреждает, что в случае продолжения полной осады Арцаха со стороны Азербайджана указанные и другие показатели возрастут еще больше, что приведет к гибели многих людей и ухудшению состояния их здоровья.Система здравоохранения делает все возможное, чтобы смягчить последствия стоящих перед ней серьезных вызовов, однако тотальный запрет на передвижение людей, транспортных средств и товаров через Лачинский коридор делает просто невозможным обеспечение комплексного и полноценного решения проблем в области здравоохранения.