22 Օգոստոս 2023 - 09:41 AMT
Օգոստոսի 22-ին ԿԽՄԿ միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ 7 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է ՀՀ, հայտնում է ԱՀ առողջապահության նախարարությունը։
Գերատեսչության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից բուժառուներն ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 7 բուժառուի՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
Ադրբեջանական կողմը շարունակաբար արգելում է Կարմիր խաչի մեքենաներով խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի և բժշկական պարագաների մատակարարումը Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 28 երեխա, 4-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 85 հիվանդ, 3 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում. որից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

22 Август 2023 - 11:05 AMT
При посредничестве и сопровождении МККК 7 пациентов ЗАО «Республиканский медицинский центр» министерства здравоохранения Арцаха вместе с сопровождающими доставлены в специализированные медицинские центры Армении, для получения неотложной специализированной медпомощи. Об этом говорится в заявлении, распространенном Минздравом Арцаха.
В течение дня на автомобилях МККК планируется вернуть в Арцах 7 пациентов вместе с сопровождающими, которые ранее были направлены в Армению для лечения в рамках госзаказа.
Азербайджанская сторона продолжает запрет на доставку необходимых медикаментов и предметов медицинского назначения в Арцах автомобилями Красного Креста.
На данный момент стационарное лечение в медобъединении «Аревик» получают 28 детей.
В ЗАО «Республиканский медицинский центр» стационарное лечение получают 85 больных, 3 человека находятся в отделении реанимации, 2 из них в крайне тяжелом состоянии.