Իսպանիայում կայացած ԵՄ արտաքին գործերի նախարարների նիստի ժամանակ, ի թիվս բազմաթիվ հարցերի, քննարկվել է նաև Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակն ու Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամը։
Արտգործնախարարների նիստից հետո կայացած ասուլիսի ընթացքում ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը կոչ է արել ադրբեջանական իշխանություններին ապահովել անվտանգ և ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մենք կոչ ենք անում ադրբեջանական իշխանություններին ապահովել անվտանգ և ազատ տեղաշարժ Լաչինի միջանցքով»,- հայտարարել է Բորելը։

1 Сентябрь 2023 - 10:53 AMT
В ходе встречи министров иностранных дел ЕС, состоявшейся в Испании, среди многих вопросов также обсуждалась ситуация в Нагорном Карабахе и гуманитарный кризис, вызванный блокированием Азербайджаном Лачинского коридора.
В ходе состоявшейся после заседания министров иностранных дел пресс-конференции верховный представитель ЕС по иностранным делам и безопасности Жозеп Боррель призвал азербайджанские власти обеспечить безопасное и свободное передвижение по Лачинскому коридору.
«Мы призываем азербайджанские власти обеспечить безопасное и свободное передвижение по Лачинскому коридору», – заявил Боррель.
Блокада Арцаха продолжается с 12 декабря 2022 года. С 15 июня Азербайджан полностью заблокировал Лачинский коридор. В течение 40 дней в Арцах не поступало ни одного килограмма еды.