7 Սեպտեմբեր 2023 - 09:54 AMT
Սեպտեմբերի 7-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից 10 բուժառու է տեղափոխվել Հայաստան։
ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից բուժառուները՝ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 28 երեխա, 5-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 91 հիվանդ, 4 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

7 сентября при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста (МККК) 10 пациентов вместе с сопровождающими перевезены из «Республиканского медицинского центра» министерства здравоохранения Республики Арцах (НКР) в специализированные медицинские центры Республики Армения для получения медпомощи.
Согласно сообщению пресс-службы министерства здравоохранения Арцаха, в настоящее время стационарное лечение в медобъединении «Аревик» проходят 28 детей, 5 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации.
91 пациент проходит стационарное лечение в ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 4 пациента находятся в реанимационном отделении, 2 из них – в крайне тяжелом состоянии.