Հայաստանի Աբովյան քաղաքում մայիսի 12-16-ը տեղի կունենա կանանց միջազգային ֆուտբոլային մրցաշարը , որին կմասնակցեն Հայաստանի, Էստոնիայի եւ Ղազախստանի հավաքականները: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեց Ֆուտբոլի կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Սամվել Ադամյանը, այդ մրցաշարը կկրի 2011թվականի Աշխարհի առաջնության ընտրախաղերին նախապատրաստվելու բնույթ:
«Մինչեւ 2011թվականի Աշխարհի առաջնության ընտրական փուլի շրջանակներում սեպտեմբերի 19-ին Ֆինլանդիայի հավաքականի հետ առաջին խաղը, դա մեր միակ միջազգային մրցաշարն է: Ուստի մենք դրան մեծ նշանակություն են տալիս: Ինչ վերաբերում է մեր հակառակորդներին, ապա նրանք բավականին ուժեղ են, եւ, չնայած նրան, որ անցյալ տարի Մակեդոնիայում մենք էստոնուհիներին հաղթել էինք 2:1 հաշվով, թերագնահատել նրանց մենք չենք պատրաստվում: Իսկ Ղազախստանի հավաքականին ծանոթ չեմ, սակայն գիտեմ, որ նրանք առավել բարձր դիրք են զբաղեցնում ՈՒԵՖԱ-ի վարկանիշում, քան մենք», – նշել է Ադամյանը:
Նրա խոսքերով, հավանականություն կա, որ հավաքականին կմիանա Լիբանանում ելույթ ունեցող երկու առանցքային խաղացող:
«Մեր հավաքականից երկու խաղացող ելույթ է ունենում Բեյրութի ակումբներում: Նրանցից մեկը` թիմի ավագ Գայանե Կոստանյանն է, մյուսը` Քրիստինե Ալեքսանյանն է: Հավանաբար, նրանք մեզ կմիանան Էստոնիայի հավաքականի առաջին խաղի օրը: Իսկ հավաքականի կազմը կորոշվի մրցաշարի սկսելուց երկու օր առաջ», – ասել է Ադամյանը:
Հայաստանում ֆուտբոլի կանանց լիգայի բացակայության պատճառով, Հայաստանի կանանց հավաքականը 2011թվականի Աշխարհի առաջնության ընտրական փուլին նախապատրաստվելու համար արդեն երկրորդ տարին ՀՖՖ-ի թույլտվություն է ստանում մասնակցելու 1994 եւ 1996 թթ. ֆուտբոլիստների Հայաստանի առաջնություններում:

В Армении в городе Абовян с 12 по 16 мая пройдет международный футбольный турнир среди женщин, в котором примут участие сборные Армении, Эстонии и Казахстана. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net главный тренер женской сборной Армении по футболу Самвел Адамян этот турнир будет носить подготовительный характер к отборочным матчам ЧМ-2011.
«До первой игры в рамках отборочного этапа ЧМ-2011 со сборной Финляндии 19 сентября это наш единственный международный турнир. Поэтому мы придаем ему очень большое значение. Что касается наших соперников, то они достаточно сильны и, несмотря на то, что в прошлом году в Македонии мы обыграли эстонских девушек со счетом 2:1, недооценивать их мы не собираемся. А со сборной Казахстана не знаком, но знаю, что они занимают более высокую позицию в рейтинге УЕФА, чем мы», – отметил Адамян.
По словам Адамяна, есть вероятность, что к сборной присоединятся два ключевых игрока, выступающих в Ливане.
«Из нашей сборной две девушки выступают в бейрутских клубах. Это капитан команды Гаяне Костанян и Кристине Алексанян. Вероятно, они присоединятся к нам в день нашей первой игры со сборной Эстонии. А состав определится за 2 дня до начала турнира», – сказал Адамян.
В силу отсутствия в Армении женской футбольной лиги женская сборная Армении по футболу для подготовки к отборочному этапу ЧМ-2011 уже второй год подряд получает разрешение от ФФА принимать участие в первенствах Армении среди футболистов 1994 и 1996 годов.