15 Սեպտեմբեր 2023 - 08:19 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնականի պաշտոնակատար Յուրի Քիմը հայտարարել է, որ ԱՄՆ–ն պետք է մեծացնի համակողմանի աջակցությունը Հայաստանին՝ լինի դա զարգացման, թե պաշտպանական ոլորտում։ Նա այդ մասին ասել է ԱՄՆ Սենատում արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում Լեռնային Ղարաբաղում ճգնաժամի վերաբերյալ լսումների ժամանակ:
«Մենք պետք է ավելացնենք համակողմանի աջակցությունը Հայաստանին լինի դա զարգացման, պաշտպանակ գործակցության, թե անվտանգության ոլորտում։ Ընդլայնել որքան որ հնարավոր է»,–ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Նա նաև ասել է, որ ԱՄՆ կարծիքով, դեռևս վաղ է դատել այն մասին, թե փոխում է արդյոք ՀՀ–ն իր հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, սակայն Վաշինգտոնը կցանկանար դրան հասնել։
«Ես կարծում եմ, որ դեռ չափազանց վաղ է դրա մասին դատելու համար»,–ասել է նա։
Նա հավելել է, որ Վաշինգտոնը պետք է «վերածի դրանք (ԱՄՆ և ՀՀ միջև հարաբերությունները ) այնպիսի հարաբերությունների, ինչպիսին կցանկանար ԱՄՆ–ն, որպեսզի խոսք գնա «մեզ հետ, ոչ թե ՌԴ հետ համագործակցության մասին»։
«Դրան հասնելու համար մենք պետք է ներկա լինենք այնտեղ։ Ահա թե ինչու մեր օգնությունը Հայաստանին այդքան մեծ նշանակություն ունի մեր գործընկերության համար»,–ասել է Պետդեպի ներկայացուցիչը։

Исполняющая обязанности помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Юри Ким заявила, что США должны увеличить спектр помощи Армении, «будь то помощь в развитии, будь то оборонное партнерство, работа в сфере безопасности». Об этом она сказала на слушаниях в комитете по иностранным делам Сената Конгресса США.
Ким заявила, что Соединенные Штаты должны наращивать всестороннюю помощь Армении, пишет ТАСС.
«Нам необходимо увеличить спектр помощи, которую мы предоставляем Армении, будь то помощь в развитии, будь то оборонное партнерство, работа в сфере безопасности. Расширить их настолько, насколько это возможно», – сказала она.
Ким также отметила, что пока слишком рано судить, меняет ли Армения свои отношения с Россией, но Вашингтон добивается этого.
При этом Ким подчеркнула, что Вашингтон должен «превратить (отношения между США и Арменией) именно в то, какими бы мы их хотели видеть», чтобы речь шла «о партнерстве с нами, а не с Россией».
«Чтобы достичь этого, мы должны там находиться. Вот почему наша помощь Армении имеет такое большое значение в нашем партнерстве», – добавила представитель Госдепа.