15 Սեպտեմբեր 2023 - 10:53 AMT
Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում Լեռնային Ղարաբաղում ճգնաժամի գնահատման վերաբերյալ լսումների ժամանակ Պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատար Յուրի Քիմը հայտարարել է, որ ԱՄՆ–ն չի հանդուրժի էթնիկ զտումներ կամ այլ վայրագություններ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ։
«Մենք խորապես մտահոգված ենք Լաչինի միջանցքի շարունակական արգելափակմամբ և այն հետևանքներով, որ այդ արգելափակումը ունենում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի վրա։ Այս հարցում ստատուս քվոն մեզ համար բացարձակ անընդունելի է, և մենք չեն դադարեցնի մեր աշխատանքը, մինչև լուծում չունենանք», – ասել է բարձրաստիճան դիվանագետը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Յուրի Քիմը շեշտել է՝ Նահանգները մշտապես պնդել է, որ Լաչինի միջանցքը պետք է բաց լինի հումանիտար և մասնավոր փոխադրումների համար՝ հավելելով, որ այդ ուղերձը հասցրել են Ադրբեջանի կառավարությանը և՛ հրապարակային հայտարարություններում, և՛ մասնավոր զրույցներում բազմաթիվ առիթներով։
«Պետքարտուղարը, Հարավային Կովկասի գծով նրա ավագ խորհրդականը, ես ու մի շարք այլ գործընկերներ անմիջականորեն ներգրավված ենք, որպեսզի առաջ մղենք Լաչինի միջանցքի ու այլ ճանապարհների միաժամանակյա բացումը։ Նախագահ Ալիևը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչները հրապարակավ հայտնել են, որ համաձայն են այս պայմանավորվածությանը։ Այդ պայմանավորվածությունը այլևս չպետք է հետաձգվի», – ասել է նա։
Պաշտոնյան հայտարարել է նաև՝ բոլոր բանակցությունների ընթացքում մշտապես ընդգծել են, որ Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը պետք է պաշտպանվեն, և որ սա ցանկացած կայուն ու արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագրի առանցքային բաղադրիչ է։
«Ադրբեջանը պետք է միջազգայնորեն հաստատված երաշխիքներ տրամադրի, որ հարգում է նրանց իրավունքները, և որ նրանք կարող են ապրել իրենց տներում առանց վախի։ Ուզում եմ հստակ մի բան հայտարարել՝ Միացյալ Նահանգները չի հանդուրժի որևէ գործողություն, լինի դա կարճաժամկետ, թե երկարաժամկետ, որ էթնիկ զտումներ կամ այլ վայրագություններ իրականացվեն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ», – ընդգծել է պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատարը։
Ադրբեջանի ԱԳՆ–ն դրական է գնահատել ՌԴ Կարմիր Խաչի բեռնատարի անցումը հենց Աղդամի ճանապարհով՝ որակելով դա «որպես կարևոր առաջխաղացում այդ ճանապարհի բացման ուղղությամբ» և հայտարարել է, որ համաձայն է «Աղդամի և Լաչինի ճանապարհների միաժամանակյա օգտագործմանը՝ ԿԽՄԿ միջոցով», սակայն Լաչինի միջանցքը մինչ օրս փակ է:

США не потерпят никаких попыток этнической чистки против армянского народа Нагорного Карабаха, заявила исполняющая обязанности помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Юри Ким, призвав правительство Азербайджана открыть Лачинский коридор для гуманитарных перевозок.
На слушаниях «Оценка кризиса в Нагорном Карабахе» в Комитете Сената США по международным отношениям Юри Ким отметила, что в последние несколько месяцев они интенсивно работали над решением гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе.
«Мы глубоко обеспокоены блокированием Лачинского коридора и его последствиями для народа Нагорного Карабаха. Мы постоянно говорим, что этот коридор должен быть открыт для движения коммерческого, гуманитарного и частного транспорта», – сказала дипломат.
Ким подчеркнула срочность восстановления гуманитарных поставок.
Она отметила, что госсекретарь Энтони Блинкен, старший советник по переговорам на Кавказе Лу Боно, коллеги USAID, она сама и многие партнеры активно участвуют в этом вопросе, чтобы добиться немедленного открытия и бесперебойной деятельности Лачинского коридора, а также других маршрутов для гуманитарной помощи, коммерческого и частного движения. Ким также сказала, что Лу Боно снова находиться в регионе, чтобы добиться немедленного и беспрепятственного разрешения поставок в Нагорный Карабах.
Она подчеркнула, что США призывают правительство Азербайджана быстро восстановить свободное движение частного гуманитарного транспорта через Лачинский коридор, а также осознают важность дополнительных маршрутов.
По ее словам, отсутствие взаимного доверия в регионе является одной из самых серьезных проблем. «Мы должны продолжать поощрять все стороны к конструктивной работе», — сказала Ким.
Она подчеркнула: «Соединенные Штаты не потерпят никаких попыток этнической чистки или других злодеяний против армянского народа Нагорного Карабаха, будь то в краткосрочной или долгосрочной перспективе».
Сенатор Джеймс Ричс также отметил, что продолжающаяся нестабильность в Европе и Евразии делает очевидной необходимость сильной политики США на Южном Кавказе.