ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարե, է, թե «դե–յուրե Ադրբեջանի գործողությունները Ղարաբաղում օրինական են» և որ Ադրբեջանը գործում է «իր տարածքում», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Պեսկովը նաև ասել է, որ անհիմն է համարում ՌԴ–ի հասցեին հնչող մեղադրանքները։ Նա այդպես է պատասխանել ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի այն հայտարարությանը, որով վերջինս մեղադրել էր ՌԴ–ին Լեռնային Ղարաբաղը պաշտպանելու իր պարտավորությունները չկատարելու մեջ։
«Մենք չենք ընդունում նման կշտամբանքները մեր հասցեին, առավել ևս Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս ճանաչելու վերաբերյալ հայկական կողմի պաշտոնական որոշումից հետո։ Դե–յուրե այժմ խոսքը Ադրբեջանի գործողությունների մասին է իր տարածքում։ Ուստի նման մեղադրանքները մեր հասցեին բացարձակապես անհիմն են։ Ոչ մի բանի վրա չհիմնված»,–ասել է Պեսկովը։
Կրեմլը նաև ասել է, որ սպասում են ՌԴ և ՀՀ ղեկավարներ Վլադիմիր Պուտինի և Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցի ժամկետների համաձայնեցմանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Անհրաժեշտության դեպքում ՌԴ նախագահը բանակցելու է նաև Ալիևի հետ, բայց առայժմ պլաններում նման զրույց չկա
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին Արցախի դեմ լայնամասշտաբ հարձակում է սկսել: Արցախն ամբողջությամբ զանգվածային հրետակոծության տակ է, այդ թվում՝ Ստեփանակերտը։ Սեպտեմբերի 20-ի առավոտվա դրությամբ մի շարք քաղաքներից ու գյուղերից ավելի քան 7000 մարդ է տարհանվել: Զոհերի ու վիրավորների թիվը գնալով աճում է, այդ թվում՝ երեխաների շրջանում: Բաքուն հայտարարել է, որ չի դադարեցնի ռազմական գործողությունները, մինչև Արցախի ՊԲ-ն վայր չդնի զենքերը, ԱՀ նորընտիր իշխանությունն էլ չլուծարվի:

Москва согласовывает дату телефонного разговора президента России Владимира Путина и премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Об этом журналистам сообщил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
Контакты с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым пока не готовятся, но состоятся в случае необходимости, добавил он
«Мы ожидаем согласования сроков телефонного разговора президента Путина и премьера Пашиняна. Как только этот разговор состоится, мы вас будем информировать», – отметил Песков, пишет РИА Новости.
Отвечая на вопрос, готовится ли такой телефонный разговор с президентом Азербайджана, представитель Кремля ответил «пока нет».
«Контакты продолжаются на рабочем уровне, при необходимости такой разговор, конечно же, тоже сможет состояться», – добавил он.
При этом, Песков заявил, что Москва не принимает упреки Армении по Карабаху в свой адрес.
«Мы не принимаем подобных упреков в свой адрес, особенно после официального решения армянской стороны признать Карабах частью Азербайджана. Де-юре, речь идет о действиях Баку на своей территории. Поэтому подобные обвинения в наш адрес совершенно беспочвенны. Ни на чем не основаны», — заявил Песков.
В Баку заявили, что о планах по нападению на Карабах заранее были проинформированы командование миротворческого контингента Российской Федерации и руководство турецко-российского мониторингового центра.