21 Սեպտեմբեր 2023 - 10:53 AMT
Ադրբեջանի Եվլախ քաղաքում ավարտվել է Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հանդիպումը։ Հայկական կողմի ներկայացուցիչն ասել է, որ Բաքվի հետ վերջնական համաձայնություն ձեռք չի բերվել, կան համաձայնեցման ենթակա տարրեր, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը հայտարարել է, թե դժվար է ակնկալել, որ բոլոր խնդիրները, որ առկա են Ղարաբաղի հայերի և Ադրբեջանի միջև, կլուծվեն մեկ հանդիպման արդյունքում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ամիրբեկովը նաև ասել է, որ բանակցությունները Եվլախում կարող են հանգեցնել խաղաղության պայմանագրի ստորագրմանը Բաքվի և Երևանի միջև, իսկ պայմանագրի նախագիծն արդեն փոխանցվել է Հայաստանին։
Արցախի պատվիրակությունը բանակցություններից հետո հեռացել է Եվլախից։
Հանդիպմանը հայկական կողմից մասնակցել են Արցախի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի տեղակալ Սերգեյ Մարտիրոսյանը և ԱՀ ԱԺ «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Մելքումյանը, ադրբեջանական կողմը ներկայացրել է Ղարաբաղի շրջանի հայ բնակիչների հետ շփումների պատասխանատու Ռամին Մամեդովը։
Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին Արցախի դեմ լայնամասշտաբ հարձակում է իրականացրել՝ ամբողջությամբ զանգվածային հրետակոծության տակ առնելով Արցախը, այդ թվում՝ Ստեփանակերտը։ Սեպտեմբերի 20-ի առավոտվա դրությամբ մի շարք քաղաքներից ու գյուղերից ավելի քան 7000 մարդ էր տարհանվել, առնվազն 200 զոհ կա և 400 վիրավոր։ Բաքուն հայտարարել էր, որ չի դադարեցնի ռազմական գործողությունները, մինչև Արցախի ՊԲ-ն վայր չդնի զենքերը, ԱՀ իշխանությունն էլ չլուծարվի: Սեպտեմբերի 20–ին հայտնի դարձավ, որ ԱՀ իշխանություններն ընդունել են ռուսական խաղաղապահ առաքելության հրամանատարության առաջարկությունը կրակի դադարեցման վերաբերյալ, ըստ էույթան համաձայնվելով Բաքվի պայմաններին՝ ՊԲ զինաթափում և լուծարում։ Սեպտեմբերի 21–ին հանդիպում է նախատեված Եվլախում Բաքվի և ԼՂ ներկայացուցիչների միջև։

В городе Евлах 21 сентября состоялась представителей карабахской стороны с представителями Баку. На переговорах обсуждались вопросы реинтеграции армян Карабаха.
Представитель Карабаха по итогам встречи в Евлахе заявил, что окончательного соглашения с Баку нет, нужно согласовывать детали.
При этом представитель азербайджанской стороны заявил, что переговоры между Карабахом и Азербайджаном могут привести к заключению мирного договора, который положит конец конфликту, пишет РИА Новости.
Сложно ожидать разрешения всех проблем между армянами Карабаха и Азербайджаном за одну встречу, заявил представитель президента Азербайджана по особым поручениям Эльчин Амирбеков.
«Я считаю, что сегодняшние переговоры в Евлахе – это первая из многих встреч. Не стоит ожидать, что все проблемы между армянами Карабаха и Азербайджаном удастся разрешить за одну встречу», – сказал Амирбеков.
В составе делегации Нагорного Карабаха руководитель фракции Демократической партии Арцаха Национального собрания Арцаха Давид Мелкумян и заместитель секретаря Совета безопасности Сергей Мартиросян. С азербайджанской стороны в переговорах участвовали депутат Меджлиса Рамин Мамедов, назначенный ответственным за контакты с армянами Нагорного Карабаха, заместитель специального представителя президента Азербайджана Башир Гаджиев, сотрудник офиса спецпредставителя Илькин Султанов.