25 Սեպտեմբեր 2023 - 06:44 AMT
Ֆրանսիան ուշադիր հետևում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պահպանմանը՝ Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական գործողությունից հետո։ Այդ մասին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է TF1 և France 2 հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում։
Մակրոնը հավելել է, որ Հայաստանի ամբողջականությանը որևէ սպառնալիքի դեպքում Ֆրանսիան «հանդես կգա հայ ժողովրդի կողմից և միջազգային իրավունքի պահպանման դիրքերից», գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Ֆրանսիան այսօր շատ ուշադիր հետևում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը, քանի որ դա է հիմա վտանգված»,–ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մակրոնն ասել է, որ վերջին օրերին Ադրբեջանը «անընդունելի հանցագործություններ և ռազմական գործողություններ է կատարել Լեռնային Ղարաբաղում»։
Առաջին հերթին, նրա խոսքով, Ֆրանսիան կշարունակի Ղարաբաղին մարդասիրական օգնության նախաձեռնությունները՝ սննդի և այլ կարիքների ապահովման տեսքով։ Քաղաքական մակարդակում Ֆրանսիան կշարունակի աջակցությունը, որ կայուն խաղաղության համաձայնագիրը, որը հնարավոր է ձեռք բերել միայն բանակցությունների միջոցով, հաշվի առնի և հարգի ազգային փոքրամասնությունների իրավունքները, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղում։
Նա նաև հայտարարել է, որ Թուրքիան բացահայտորեն աջակցել է Ադրբեջանի այս գործողություններին և այժմ սպառնում է Հայաստանի սահմաններին։
«Այժմ սրանք են ռիսկերը։ Ֆրանսիան կաջակցի հայ ժողովրդին՝ միջազգային իրավունքին համապատասխան»,- հավելել է Ֆրանսիայի նախագահը։

25 Сентябрь 2023 - 12:20 AMT
Франция пристально следит за соблюдением территориальной целостности Армении на фоне военной операции Азербайджана в Нагорном Карабахе. Об этом заявил президент республики Эмманюэль Макрон в интервью телеканалам TF1 и France 2.
«Франция сегодня очень внимательно следит за территориальной целостностью Армении, потому что именно это поставлено на карту», – сказал он, пишет ТАСС.
По его словам, «теперь есть Россия, которая является пособницей Азербайджана, есть Турция, которая всегда поддерживала его (ред. – Азербайджан) действия», пишет «Арменпресс».
Макрон добавил, что в случае каких-либо угроз целостности Армении Франция выступит «на стороне армянского народа и за соблюдение международного права».
«В последние дни мы стали свидетелями неприемлемых преступлений и военных операций в Карабахе», – сказал он, добавив, что Франция продолжит предоставлять гуманитарную помощь народу Нагорного Карабаха.
Президент Франции также подчеркнул, что Париж продолжит оказывать политическую поддержку для достижения мира в регионе.
«Мы оказываем политическую поддержку, чтобы посредством переговоров можно было достичь прочного мира», – заявил Макрон.