ԱՀ նախագահ Սամվել Շահրամանյանը հրամանագիր է ստորագրել, որը բխում է 2023–ի սեպտեմբերի 19–ից հետո ստեղծված վիճակից, այն է՝ լուծարել Արցախի Հանրապետությունը, բորոր պետական կառույցներն ու կազմակերպությունները։
Ըստ հրամանագրի Արցախի Հանրապետությունը կդադարեցնի իր գոյությունը 2024–ի հունվարի 1–ին, հայտնում է Արցախի Տեղեկատվական շտաբը։
Ըստ հրամանագրի, ստեղծված բարդ ռազմաքաղաքական իրավիճակում, ելնելով Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգության ապահովման գերակայությունից և նրա կենսական շահերից, հաշվի առնելով ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության միջնորդությամբ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունն այն մասին, որ ապահովվում է ԼՂ բնակիչների ազատ, կամավոր և անարգել ելքը Լաչինի միջանցքով, այդ թվում՝ զենքը վայր դրած զինծառայողների, իրենց գույքով և սեփական տրանսպորտային միջոցներով, և ղեկավարվելով ԼՂ Սահմանադրության 93–րդ հոդվածով, որոշում է կայացվել․
1․ Լուծարել բոլոր պետական հաստատություններն ու դրանց ենթակայության տակ գտնվող կազմակերպությունները մինչև ն2024 թվականի հունվարի 1–ը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը (Արցախ) դադարեցնում է իր գոյությունը։
2․ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը, այդ թվում հանրապետության սահամններից դուրս գտնվող, այս Հրամանագրի ուժի մեջ մտնելուն պես, ծանոթանալ Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացրած վերաինտեգրման պայմաններին՝ հետագայում Լեռնային Ղարաբաղում մնալու (վերադառնալու) ինքնուրույն և անհատական որոշում կայացնելու նպատակով։

28 Сентябрь 2023 - 08:31 AMT
Нагорно-Карабахская Республика прекращает свое существование с 1 января 2024 года. Соответствующий указ подписал президент Республики Арцах Самвел Шахраманян. Он подписал указ о действиях, вытекающих из ситуации, создавшейся после 19 сентября, нападения Азербайджана на республику.
«Согласно указу, в связи с создавшейся сложной военно-политической ситуацией, исходя из приоритета обеспечения физической безопасности и жизненных интересов народа Арцаха, учитывая договоренность, достигнутую при посредничестве командования российского миротворческого контингента с представителями Азербайджанской Республики о том, что обеспечивается свободный, добровольный и беспрепятственный проезд жителей Нагорного Карабаха, включая военнослужащих, сложивших оружие, со своим имуществом на их транспортных средствах по Лачинскому коридору, и руководствуясь статьей 93 Конституции Нагорного Карабаха, принято решение:
1.Распустить все государственные учреждения и организации, находящиеся в их ведомственном подчинении до 1 января 2024 года, и Республика Нагорный Карабах (Арцах) прекращает свое существование.
2.Населению Нагорного Карабаха, в том числе находящимся за пределами республики, после вступления данного Указа в силу, ознакомиться с условиями реинтеграции, представленными Азербайджанской Республикой, с целью принятия в дальнейшем самостоятельного и индивидуального решения о возможности пребывания (возвращения) в Нагорном Карабахе», – говорится в сообщении.