5 October 2023 - 09:50 AMT
Բաքվում 4 ամսով կալանավորել են Սահակյանին, Ղուկասյանին, և Իշխանյանին. Հարությունյանին ցմահ ազատազրկում է սպառնում
Բաքվում 4 ամսով կալանավորել են Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին (1997-2007), Բակո Սահակյանին (2007-2020), ինչպես նաև Ազգային ժողովի նախագահ Դավիթ Իշխանյանին։ Խոսքը նախնական կալանքի մասին է, որն ընտրվել է որպես խափանման միջոց, հայտնում է ադրբեջանական APA-ն։
Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի տարբեր հոդվածներով։
ԱՀ նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի ՔՕ մոտ մեկ տասնյակ հոդվածներով։ Նրան ցմահ ազատազրկում է սպառնում, հայտնել են Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունն ու Պետանվտանգության ծառայությունը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ագրեսոր Ադրբեջանը Հարությունյանին մեղադրում է «ագրեսիվ պատերազմ սկսելու և վարելու», «ահաբեկչության», «հանցավոր հրամաններ արձակելու», «որպես հորինված ԼՂՀ նախագահ զավթողական պատերազմ վարելու մեջ»։
Նշվում է, որ Հարությունյանին նաև կասկածում են «ադրբեջանական տարածքների ականապատման կազմակերպման» մեջ։

5 Октябрь 2023 - 12:09 AMT
В Баку на 4 месяца арестовали Бако Саакяна, Аркадия Гукасяна и Давида Ишханяна: Араику Арутюняну грозит пожизненный срок
Бывшие президенты Республики Арцах Аркадий Гукасян (1997-2007 годы), Бако Саакян (2007-2020 годы), а также спикер Национального собрания Арцаха Давид Ишханян арестованы в Баку на 4 месяца. Речь идет о предварительном заключении, которое было избрано в качестве меры пресечения, сообщает азербайджанское агентство АПА.
Им предъявлены обвинения по различным статьям УК Азербайджана.
Экс-президенту Арцаха Араику Арутюняну грозит пожизненный срок, заявили в генпрокуратуре и Службе госбезопасности Азербайджана.
Азербайджан обвиняет Арутюняна в «развязывании и ведении агрессивной войны», «терроризме», «отдаче преступных приказов», «ведении агрессивной войны в качестве фиктивного президента НКР».
Отмечается, что Арутюнян также подозревается в «организации установки мин на азербайджанских территориях». Всего Арутюняна обвиняют по более чем десяти статьям Уголовного кодекса Азербайджана, максимальное наказание — пожизненное заключение.