ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել է, որ ՌԴ–ն, ԱՄՆ–ն և ԵՄ–ն կարող են մասին աշխատել Երևանի և Բաքվի հարաբերությունների կարգավորման վրա, եթե Վաշինգտոնն ու Բրյուսելը Մոսկվայի մշակումները չներկայացնեն որպես իրենցը։
«Կարող են։ Սակայն այն ընկալմամբ, որ Եվրամիությունն ու ԱՄՆ–ն չեն յուրացնի մեր մշակումներն ու ներկայացնի որպես իրենցը, այլ իրենց գործողությունները կներդաշնակեցնեն հայ–ադրբեջանական կարգավորման այն մոդալությունների հետ, որոնք արդեն մշակել են կողմերը ՌԴ միջնորդությամբ»,–ասել է Գալուզինը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Հենց այդ տեսանկյունից ենք մոտենում այդ հարցի շուրջ ԵՄ և ԱՄՆ հետ շփումներին»,–ասել է նա։
Գալուզինն ասել է, որ համակարծիք չէ այն տեսակետին, որ ՌԴ–ն, ԱՄՆ–ն և Եվրամիությունը մրցակցում են այդ հարցում։
«Կա խաղաղ կարգավորման մոդալություն, մշակված ՌԴ, Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից 2020–ին և հաջորդ 2 տարում։ Եվ եթե Եվրամիությունն ու ԱՄՆ–ն ցանկանում են նպաստել դրանց իրականացմանը, ապա, անշուշտ, մենք դրան չենք հակազդի։ Բայց եթե խոսքը գնում է ռուսական մշակումներից օգտվելու և առանց ՌԴ–ի գործելու մասին, պարզ է, որ նման մոտեցումը մեզ համար չի կարող ընդունելի լինել»,–ասել է նա։

9 Октябрь 2023 - 13:59 AMT
Россия, США и ЕС могут работать вместе над нормализацией отношений Еревана и Баку, если Вашингтон и Брюссель не будут выдавать наработки Москвы за свои, заявил замглавы МИД РФ Михаил Галузин.
«Могут. Но при том понимании, что Евросоюз и США не будут перехватывать наши наработки и выдавать их за свои, а будут вписывать свои действия в те модальности армяно-азербайджанского урегулирования, которые уже выработаны между сторонами при посредничестве России», – сказал Галузин в интервью изданию РБК.
«Именно под таким углом мы подходим к контактам с Евросоюзом и США по этому вопросу», – добавил он.
При этом Галузин не согласился с точкой зрения, что РФ, США и Евросоюз конкурируют по этому вопросу между собой.
«Есть модальности мирного урегулирования, выработанные между Россией, Азербайджаном и Арменией в 2020 году и в последующие два года. И если Евросоюз и США хотят помочь их реализации, то, конечно же, мы не будем этому противодействовать. Но если речь пойдет о том, чтобы воспользоваться российскими наработками и действовать без России, понятное дело, что такой подход нас устроить не может», – заключил он.