10 Հոկտեմբեր 2023 - 07:10 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կրկին խոսել է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին։ Այդ հարցին նա անդրադարձել է կառավարության նիստից հետո ժողովրդին ուղղված ուղերձում։
«Եթե Հայաստանը կատարի իր խոստումները, մասնավորապես՝ Զանգեզուրի միջանցքի բացումը, Թուրքիան պատրաստ է քայլ առ քայլ զարգացնել հարաբերությունները»,- ասել է նա, գրում է Trend.az-ը։
Էրդողանը հավելել է, որ Թուրքիան Հայաստանից խաղաղությանն ու բարգավաճմանն ուղղված քաղաքականություն է ակնկալում։
Էրդողանը սեպտեմբերի 26–ին Նախիջևանից վերադառնալիս հայտարարել էր, որ եթե Հայաստանը խոչընդոտի «Զանգեզուրի միջանցքը» բացելուն, այն կարող է անցնել Իրանով։ Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ «Զանգեզուրի միջանցքի ադրբեջանական հատվածի շինարարական աշխատանքների մոտ 70 տոկոսն ավարտվել է»։
ՀՀ իշխանությունները մշտապես կրկնում են, որ Հայաստանը միջանցքային տրամաբանությամբ հարց չի քննարկել և չի քննարկում, այլ խոսք կարող է լինել միայն տրանսպորտային հաղորդակցությունների գործարկման մասին։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган вновь высказался о так называемом «Зангезурском коридоре». Об этом он заявил в своем обращении к народу после заседания Кабинета министров.
«Если Армения выполнит свои обещания, в частности открытие Зангезурского коридора, Турция готова шаг за шагом развивать отношения», – сказал он, пишет Trend.
По словам Эрдогана, Турция ожидает от Армении политики, направленной на мир и процветание.
26 сентября, возвращаясь из Нахиджевана, Эрдоган заявил, что если Армения воспротивится открытию «Зангезурского коридора», коридор может пройти через Иран. Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «около 70 процентов строительных работ азербайджанской части Зангезурского коридора завершено».
Власти РА постоянно повторяют, что Армения не обсуждала и не обсуждает вопрос коридора, Ереван готов говорить только о запуске транспортных коммуникаций.