30 Ապրիլ 2009 - 10:55 AMT
Կաբարդինո-Բալկարիայի (ԿԲՀ) մայրաքաղաք Նալչիկի Երաժշտական թատրոնում տեղի է ունեցել ՖԻԴԵ-ի Գրան-Պրիիի չորրորդ շրջանի մասնակիցների մեծարման արարողությունը:
Մրցաշարի գլխավոր մրցավար Վյաչեսլավ Նամուրեւը հրապարակել էր մրցաշարի պաշտոնական արդյունքները:
Գրան-պրիի այդ փուլի իրադարձություններին հետեւել են աշխարհի շատ երկրներից: Գրան-պրիի նալչիկյան շրջանի պաշտոնական կայքի տվյալներով, վերջին օրը կայքից օգտվել է աշխարհի 150 երկրի ներկայացուցիչ: Մինչեւ վերջին օրն անզիջում պայքար է ընթացել: Արդյունքում ՖԻԴԵ-ի Գրան-պրիի չորրորդ շրջանում հաղթող է դարձել հայ գրոսմայստեր Լեւոն Արոնյանը :
30000 եվրո մրցանակային գումարով պլաստիկ քարտը հաղթողին հանձնել են ՖԻԴԵ-ի առեւտրային տնօրեն Ջեֆրի Բորգը, ԿԲՀ կառավարության նախագահ Անդրեյ Յարինը եւ ԿԲՀ սպորտի եւ զբոսաշրջության նախարար Ասլան Աֆաունովը:
Լեւոն Արոնյանը, իր հերթին, շնորհակալություն է հայտնել մրցության կազմակերպիչներին հյուրընկալության համար. «Ես այստեղ հիանալի օրեր եմ անցկացրել: Երբ ես մեկնում էի Նալչիկ, ծնողներս ասացին, որ այստեղ շատ հյուրընկալ եւ բարեհամբույր մարդիկ են: Նալչիկը հիանալի վայր է շախմատի մրցաշարերի անցկացման համար»:
«Վիվատ, արքա, վիվատ» երգի ուղեկցությամբ հաղթողին հագցրել են կովկասյան ազգային սպիտակ յափնջի:
Մրցաշարի մասնակիցներին նաեւ հանձնել են հուշանվերներ. «Հաղթանակին հասնելու կամքի համար» Գատա Կամսկուն, «Շախմատի Ցիցերոն» Ռուստամ Կասիմժանովին, «Ամենաբազմակողմանի մարզիկին»` Շահրիար Մամեդյարովին, իսկ «Հանդիսատեսի համակրանքի մրցանակը» բաժին է ընկելՎասիլի Իվանչուկին:

В Музыкальном театре столицы Кабардино-Балкарии Нальчике состоялось чествование участников четвертого этапа Гран-при ФИДЕ .
Главным арбитром турнира Вячеславом Намруевым были объявлены официальные результаты турнира.
За событиями этого тура Гран-при следили из многих стран мира. По данным официального сайта нальчикского этапа Гран-при только за последний день на сайт зашли посетители из 150 стран мира. До последнего дня шла бескомпромиссная борьба. В итоге победителем четвертого этапа Гран-при ФИДЕ стал армянский гроссмейстер Левон Аронян.
Пластиковую карту с призовой суммой в 30000 евро победителю вручили коммерческий директор ФИДЕ Джефри Борг, Председатель Правительства КБР Андрей Ярин и министр спорта и туризма КБР Аслан Афаунов.
Левон Аронян в свою очередь поблагодарил организаторов соревнования за гостеприимство: «Я провел здесь прекрасные дни. Когда я ехал в Нальчик, родители сказали, что здесь очень гостеприимные и дружелюбные люди. Нальчик – превосходное место для проведения шахматных турниров».
Под песню «Виват, король, виват!», триумфатора одели в национальную кавказскую белую бурку.
Участникам турнира были также вручены памятные награды: «За волю к победе» – Гата Камский, «Шахматному Цицерону» – Рустам Касымжанов, «Самому разностороннему спортсмену» – Шахрияр Маедьяров, а «Приз зрительских симпатий» достался Василию Иванчуку.