Ամերիկյան հեղինակավոր Stratfor վերլուծական կենտրոնը գրել է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները հիշեցնում են այն հռետորաբանությունը, որ կիրառում էր Մոսկվան՝ Ուկրաինա ներխուժումից առաջ, երբ խոսում էր Կիևին տրամադրվող արևմտյան ռազմական օգնության մասին։
Նշվում է, որ Ադրբեջանը «ցանկանում է դանդաղեցնել կամ կանխել Հայաստանին արևմտյան աջակցության ընդլայնումը՝ կարճաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարներում պահպանելով Հայաստանի տարածք հնարավոր ներխուժման կենսունակությունը», հայտնում է «Ազատությունը»։
Stratfor-ի վերլուծաբաններն անդրադարձել են նաև Բրյուսելում ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայանի վերջին հայտարարություններին, որոնցում հայ դիվանագետը նշել էր, թե ադրբեջանական ներխուժումը կարող է տեղի ունենալ արդեն առաջիկա շաբաթներին։
«Բալայանի հայտարարությունն Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունների դիմելու կոնկրետ ժամկետների վերաբերյալ հայաստանցի պաշտոնյաների կողմից արված ամենահստակ նախազգուշացումն է։ Այս հայտարարությունը նաև ներխուժումը զսպելուն ընդունակ ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերման հարցում Երևանի աճող հուսահատության վկայությունն է», – գրել են Stratfor-ի վերլուծաբանները։
Բելգիայում ՀՀ դեսպան և ԵՄ-ում ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար Տիգրան Բալայանը Brussels Signal-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ Բաքուն կանգ չի առնի, եթե հավաքական Արևմուտքի կողմից քայլեր չձեռնարկվեն։ Դեսպանը նշել է, որ գործնական միջոցներ կան, որոնցով ԵՄ-ն կարող է դիմակայել Ադրբեջանին և Ալիևին։ Բալայանն առաջարկել է, որ ԵՄ-ն Ալիևին վերջնաժամկետ տա իր բանակը Հայաստանի սահմանից դուրս բերելու համար, իսկ չկատարելու դեպքում՝ ԵՄ-ի հետ Ադրբեջանի առանց վիզայի համաձայնագիրը կասեցնեն։

11 Октябрь 2023 - 10:45 AMT
Заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева напоминают риторику, использованную Россией перед вторжением в Украину, когда Москва говорила о военной помощи Запада Киеву, пишет авторитетный американский аналитический центр Stratfor.
Отмечается, что Азербайджан «хочет замедлить или предотвратить расширение западной помощи Армении, сохраняя жизнеспособность возможного вторжения на территорию Армении в краткосрочной и долгосрочной перспективе», пишет Радио Азатутюн.
Аналитики Stratfor также ссылаются на недавние заявления посла Армении в Брюсселе Тиграна Балаяна о том, что азербайджанское вторжение может произойти уже в ближайшие недели.
«Заявление Балаяна является самым четким предупреждением со стороны официальных лиц Армении относительно конкретных сроков военных действий со стороны Азербайджана. Это заявление также является свидетельством растущего отчаяния Еревана в вопросе приобретении военной техники, способной сдержать вторжение», – пишут аналитики Stratfor.
Посол Армении в Бельгии, глава представительства РА в ЕС Тигран Балаян в интервью Brussels Signal заявил, что Баку не остановится, если не будут предприняты шаги со стороны коллективного Запада. Посол отметил, что существуют практические средства, с помощью которых ЕС может противостоять Азербайджану и Алиеву. Балаян предложил ЕС дать Алиеву срок для вывода его армии от границы Армении, а в случае несоблюдения приостановить действие безвизового соглашения между Азербайджаном и ЕС.