13 Հոկտեմբեր 2023 - 07:09 AMT
ԵԽԽՎ–ն Ադրբեջանին կոչ է արել ազատ արձակել ԼՂ բոլոր կալանավորված ներկայացուցիչներին․ Բանաձև է ընդունվել
ԵԽ Խորհրդարանական վեհաժողովն ընդունել է «Հումանիտար իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում» բանաձևը և համանուն խորհրդատվությունը՝ դատապարտելով 2023-ի սեպտեմբերի 19-ի Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի դեմ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
ԵԽԽՎ–ն Ադրբեջանին կոչ է արել ազատ արձակել ԼՂ բոլոր կալանավորված ներկայացուցիչներին և Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ ռազմագերիներին։
«Վեհաժողովը ֆիքսում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի գրեթե ամբողջ բնակչությունը լքել է իր հայրենիքը ֆիզիկական ոչնչացման վտանգի և Ադրբեջանի կառավարության երկարամյա հայատյաց քաղաքականության պատճառով։
Վեհաժողովը ֆիքսել է, որ առկա են էթնիկ զտումների իրականացման հիմնավոր կասկածներ։
Վեհաժողովը նշել է, որ էթնիկ զտումների իրականացումը՝ որպես ռազմական կամ մարդկության դեմ հանցագործություն, կարող է հանգեցնել անհատական քրեական պատասխանատվության։
Վեհաժողովը կոչ է արել Նախարարների կոմիտեին ձեռնարկել Ադրբեջանի նկատմամբ մոնիտորինգային գործընթաց՝ հիմք ընդունելով ԵԽ անդամ երկրների կողմից ստանձնած հանձնառությունների կատարման վերաբերյալ 1994թ.-ի հռչակագիրը:
Նաև կոչ է արվում Նախարարների կոմիտեի և Խորհրդարանական վեհաժողովի միջև լրացուցիչ համատեղ ընթացակարգ սկսել՝ ի պատասխան Ադրբեջանի կողմից կանոնադրական պարտավորությունների լուրջ խախտման:
Ադրբեջանի՝ իր պարտավորությունների չկատարման պարագայում վեհաժողովն այլ ընտրություն չի ունենա, քան 2024թ. ԵԽԽՎ առաջին նստաշրջանի ընթացքում վիճարկել Ադրբեջանի պատվիրակության մանդատը (սա կնշանակի, որ Ադրբեջանի պատվիրակության մասնակցությունը ԵԽԽՎ-ում առնվազն ժամանակավորապես կդադարեցվի):
Վեհաժողովն անդրադարձել է վերջին երկու շաբաթում ավելի քան 100,600 հայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը լքելու փաստին, արձանագրել դրա պատճառները՝ 2023-ի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից սկսված ռազմական գործողությունները և դրան նախորդած՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ստեղծված ճգնաժամը։
Վեհաժողովը խորապես համոզված է, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ողբերգական արտագաղթը չպետք է ընդունվի որպես նոր իրականություն։
Որպես Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկիր՝ Ադրբեջանը պետք է պահպանի հավատարմություն կազմակերպության հիմնական արժեքներին և դրսևորի պատրաստակամություն՝ միջազգայնորեն ստանձնած պարտավորությունները կատարելու համար:
Վեհաժողովը հղում է կատարում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի 2023թ սեպտեմբերի 22-ին ընդունած որոշմանը` Ադրբեջանի նկատմամբ միջանկյալ միջոցների կիրառման վերաբերյալ և կոչ է անում Ադրբեջանին անհապաղ կատարել դրանք:
Վեհաժողովը հասցեական կոչ է անում Ադրբեջանին ձեռնարկել անհապաղ գործողություններ՝ Լեռնային Ղարաբաղ հայ բնակչության վերադարձն ապահովելու և նրանց իրավունքները պաշտպանելու համար։
Վեհաժողովը կոչ է անում Ադրբեջանին ապահովել տարածաշրջանի հայկական մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը։
Ադրբեջանին կոչ է արվում ազատ արձակել Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր կալանավորված ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ ռազմագերիներին։
Բանաձևն անդրադառնում է իրենց հայրենիքից Լեռնային Ղարաբաղի հայերի բռնի տեղահանման հետևանքով առաջացած ծանր հումանիտար իրավիճակին և ընդգծում Հայաստանին աջակցելու անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհրդի գործողությունների միջոցով։
Վեհաժողովը խորապես համոզված է, որ երկարամյա և ողբերգական հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն խաղաղ ճանապարհով, երկխոսության և բարի կամքի միանշանակ ազդանշանների միջոցով, կիրառելի միջազգային իրավունքի հիման վրա՝ լիակատար հարգանք ցուցաբերելով այնտեղ ապրող յուրաքանչյուր մարդու իրավունքների նկատմամբ:
Վեհաժողովը կոչ է անում Ադրբեջանին անել ամեն ինչ, ցույց տալու համար հարևան Հայաստանի հետ խաղաղ ապրելու պատրաստակամությունը:
Վեհաժողովն ակնկալում է, որ և՛ Հայաստանը, և՛ Ադրբեջանը կհարգեն միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, ինչպես նաև սահմանների անձեռնմխելիությունը՝ հիմք ընդունելով 1991թ. Ալմաթիի հռչակագիրը:
Վեհաժողովը կոչ է անում բացել տարածաշրջանային կապուղիները` երկրների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության հիման վրա և ազգային իրավասության շրջանակում: Այս համատեքստում Վեհաժողովն ընդգծում է, որ Նախիջանի հետ հնարավոր կապը չի կարող գործարկվել Հայաստանի կամքին հակառակ և ի վնաս Հայաստանի ազգային շահի:
Վեհաժողովն ակնկալում է Ադրբեջանի իշխանությունների համաձայնությունը՝ կազմակերպելու միջազգային կառույցների բարձր մակարդակի փաստահավաք այցեր։
Վեհաժողովը գտնում է, որ ի լրումն Եվրոպայի խորհրդի համապատասխան հաստատությունների և մարմինների տարածաշրջան մուտք գործելու հրատապ անհրաժեշտության, Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է կանոնավոր կերպով ԵԽ գլխավոր քարտուղարին և Նախարարների կոմիտեին տրամադրի լիարժեք և մանրամասն տեղեկատվություն ձեռնարկված կամ նախաձեռնվելիք միջոցառումների վերաբերյալ, որոնք նախատեսված են պաշտպանելու և ընդլայնելու Կոնվենցիայով նախատեսված տարածաշրջանի հայերի իրավունքները և ազատությունները՝ ներառյալ նրանց անվտանգությունը, ովքեր վերադառնալու ցանկություն կդրսևորեն։
Խորհրդարանական վեհաժողովը հրավիրում է Նախարարների կոմիտեին հրատապ միջոցներ ձեռնարկել՝ հասցեագրելու Լեռնային Ղարաբաղի գրեթե ողջ հայ բնակչության արտագաղթը, նրանց վրա ազդող մարդասիրական ու մարդու իրավունքների ճգնաժամը։
Խորապես մտահոգված է իրավիճակով, որը էթնիկ զտումների բազմաթիվ կասկածներ է առաջացնում:
Ափսոսանք է հայտնում, որ Ադրբեջանը չի հարգել հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու հանձնառությունը, որ ստանձնել է Եվրոպայի խորհրդին անդամակցելիս։
Վեհաժողովը պահանջում է, որ գլխավոր քարտուղարը և Նախարարների կոմիտեն հնարավորինս արագ կազմակերպեն Եվրոպայի խորհրդի փաստահավաք առաքելության այցը, որը նպատակ կունենա տեղում գնահատել և նախանշել ձեռնարկվելիք միջոցները՝ տեղի հայերի իրավունքները պաշտպանելու համար՝ ներառյալ նրանց, ովքեր ապաստան են գտել երկրից դուրս, և ապահովելու բոլոր նրանց անվտանգ վերադարձը, ովքեր վերադառնալու ցանկություն կունենան:
Ողջունում է Միգրացիայի և փախստականների հարցերով Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցչի փաստահավաք առաքելությունը Հայաստան՝ ստեղծված իրավիճակում Կազմակերպության կողմից տրամադրվելիք աջակցությունը գնահատելու համար»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ռուբինյանը նշել է նաև, որ Վեհաժողովն աչալրջորեն հետևելու է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ձեռնարկվող միջոցառումներին և վերջինիս կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարմանը։

Парламентская ассамблея Совета Европы приняла резолюцию «Гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе» и одноименную рекомендацию. Об этом сообщил глава армянской делегации в ПАСЕ Рубен Рубинян.
В резолюции осуждаются военные действия Азербайджана против Нагорного Карабаха 19 сентября 2023 года. Ассамблея фиксирует, что почти все население Нагорного Карабаха покинуло свою родину из-за угрозы физического уничтожения и давней антиармянской политики правительства Азербайджана.
«Ассамблея фиксирует, что существуют обоснованные подозрения в этнической чистке.
Ассамблея отмечает, что проведение этнической чистки как военного преступления или преступления против человечности может повлечь за собой индивидуальную уголовную ответственность.
Ассамблея призывает Комитет министров провести процесс мониторинга для Азербайджана на основе декларации 1994 года о выполнении обязательств, взятых на себя государствами-членами Совета Европы.
Призывает провести дополнительную совместную процедуру между Комитетом министров и Парламентской ассамблеей в ответ на серьезное нарушение Азербайджаном своих уставных обязательств.
Заявляет, что в случае невыполнения Азербайджаном своих обязательств у Ассамблеи не будет другого выбора, кроме как на первой сессии ПАСЕ 2024 года проголосовать в оспорение мандата азербайджанской делегации (это будет означать, что участие азербайджанской делегации в ПАСЕ будет приостановлено как минимум временно).
Ассамблея ссылается на тот факт, что более 100 600 армян покинули Нагорный Карабах за последние две недели, фиксирует причины этого: военные действия, начатые Азербайджаном 19 сентября 2023 года, и кризис, вызванный блокированием Лачинского коридора, который предшествовало этому.
Ассамблея глубоко убеждена, что трагический исход населения Нагорного Карабаха не следует воспринимать как новую реальность.
Будучи государством-членом Совета Европы, Азербайджан должен сохранять верность основным ценностям организации и демонстрировать готовность выполнять свои международные обязательства.
Ассамблея ссылается на решение Европейского суда по правам человека от 22 сентября 2023 года о применении временных мер против Азербайджана и призывает Азербайджан немедленно выполнить их.
Ассамблея призывает Азербайджан принять незамедлительные меры для обеспечения возвращения армянского населения Нагорного Карабаха и защиты их прав.
Ассамблея призывает Азербайджан обеспечить защиту армянского культурного наследия региона.
Призывает Азербайджан освободить всех задержанных представителей Нагорного Карабаха, а также всех армянских военнопленных, удерживаемых в Азербайджане.
В резолюции рассматривается тяжелая гуманитарная ситуация, вызванная насильственным переселением армян Нагорного Карабаха с их родины, и подчеркивается необходимость поддержки Армении, в том числе посредством действий Совета Европы.
Ассамблея твердо убеждена, что затянувшийся и трагический конфликт может быть разрешен только мирным путем, посредством диалога и недвусмысленных сигналов доброй воли, на основе применимого международного права, при полном уважении прав каждого человека, живущего там.
Ассамблея призывает Азербайджан сделать все, чтобы продемонстрировать свою готовность жить мирно с соседней Арменией.
Ассамблея ожидает, что и Армения, и Азербайджан будут уважать территориальную целостность и суверенитет друг друга, а также нерушимость границ на основе Алма-Атинской декларации 1991 года.
Ассамблея призывает к открытию региональных каналов на основе суверенитета, территориальной целостности стран и в рамках национальной юрисдикции. В этом контексте Ассамблея подчеркивает, что возможное соединение с Нахичеванью не может быть начато против воли Армении и в ущерб национальным интересам Армении.
Ассамблея ожидает согласия властей Азербайджана на организацию визитов международных структур на высоком уровне для сбора фактов.
Ассамблея считает, что помимо острой необходимости входа в регион соответствующих институтов и органов Совета Европы, власти Азербайджана должны регулярно предоставлять Генеральному секретарю Совета Европы и Комитету министров полную и подробную информацию о мерах, которые приняты или будут приняты для защиты и расширения конвенционных прав и свобод армян в регионе, включая безопасность тех, кто желает вернуться.
Парламентская ассамблея предлагает Комитету министров принять срочные меры для решения проблемы эмиграции почти всего армянского населения Нагорного Карабаха, затрагивающего их гуманитарного кризиса и кризиса в области прав человека.
Ассамблея глубоко обеспокоена ситуацией, вызывающей множество подозрений в этнической чистке.
Выражает сожаление, что Азербайджан не выполнил обязательства по урегулированию конфликта мирным путем, которые он взял на себя при вступлении в Совет Европы.
Ассамблея просит Генерального секретаря и Комитет министров как можно скорее организовать визит миссии Совета Европы по установлению фактов, целью которой будет проведение оценки на местах и определение мер, которые необходимо принять для защиты права местных армян, в том числе и тех, кто нашел убежище за пределами страны, и обеспечить безопасность всех возвращающихся, кто захочет вернуться.
Приветствует миссию Специального представителя Генерального секретаря по вопросам миграции и беженцев в Армению по установлению фактов для оценки помощи, которая будет оказана Организацией в нынешней ситуации.
Ассамблея отмечает, что будет тщательно следить за мерами, принимаемыми властями Азербайджана, и выполнением взятых на себя последними международных обязательств», – сообщил Рубинян.