Եվրամիությունն ակնկալում է, որ Ադրբեջանը համաներում կկիրառի Ղարաբաղի բոլոր հայերի նկատմամբ և կհաստատի իր անվերապահ հանձնառությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը` համաձայն 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրի: Այս մասին ասվում է Եվրոպայի խորհրդի նախարարների նիստում ընդունված հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ ԵՄ-ն շարունակում է մտահոգությամբ հետևել սեպտեմբերի 19-ին և 20-ին Ադրբեջանի ռազմական գործողությունից և Լաչինի միջանցքի իննամսյա շրջափակումից հետո Ղարաբաղի հայերի զանգվածային տեղահանման հետևանքով ստեղծված չափազանց բարդ իրավիճակին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Արձանագրելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի գրեթե ամբողջ բնակչությունը (ավելի քան 100,600 մարդ) ապաստան է գտել Հայաստանում, փաստաթղթի հեղինակներն ընդգծում են մշտական անարգել մարդասիրական աջակցության անհրաժեշտությունը նրանց, ովքեր մնացել են Ղարաբաղում, և նրանց, ովքեր հեռացել են:
Ընդգծվում է, որ Ադրբեջանը պետք է ապահովի ԼՂ հայերի մարդու իրավունքները, հիմնարար ազատություններն ու անվտանգությունը, ներառյալ նրանց՝ իրենց տներում արժանապատիվ ապրելու իրավունքը՝ առանց ահաբեկման և խտրականության, ինչպես նաև պայմաններ ստեղծի փախստականների կամավոր, անվտանգ, արժանապատիվ և կայուն վերադարձի համար Լեռնային Ղարաբաղ՝ հարգելով նրանց պատմությունը, մշակույթը և մարդու իրավունքները։
«Այս կապակցությամբ հիշեցնում ենք, որ Ադրբեջանը պետք է հետևի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի` սեպտեմբերի 22–ին սահմանած միջանկյալ միջոցներին, այսինքն՝ ձեռնպահ մնա ցանկացած գործողությունից, որը կարող է հանգեցնել կոնվենցիայի շրջանակում ստանձնած պարտավորությունների, մասնավորապես 2–րդ հոդվածի (կյանքի իրավունք) և 3–րդ հոդվածի (խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի ու պատժի արգելում) խախտմանը»,– ասված է հայտարարության մեջ:
ԵՄ–ն ի գիտություն է ընդունել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ԼՂ հայերի հետ խաղաղ ապրելու և նրանց իրավունքները պաշտպանելու պատրաստակամության մասին հրապարակային հայտարարությունները միաժամանակ նշելով, որ Ադրբեջանն է կրում բնակչության հետագա ճակատագրի հիմնական պատասխանատվությունը։
«Պետք է ներկայացվեն առարկայական, կոնկրետ և թափանցիկ երաշխիքներ։ Որպես վստահության ամրապնդման երաշխիք մենք ակնկալում ենք համընդհանուր համաներում ԼՂ բոլոր հայերի` ներառյալ նրանց ներկայացուցիչների նկատմամբ, ինչպես նաև բոլոր կողմերը պետք է ձեռնպահ մնան կոշտ հռետորաբանությունից»,– ասված է փաստաթղթում։
Նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ միջազգային հանրության հասանելիությունը վճռորոշ նշանակություն ունի, երբ խոսքը վերաբերում է այդքան անհրաժեշտ օգնության ցուցաբերմանը և տեղում իրավիճակի անկախ մոնիտորինգի ապահովմանը:
ԵՄ–ն ևս մեկ անգամ վերահաստատել է իր աջակցությունը ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի ինքնիշխանությանը, սահմանների անխախտելիությանը և տարածքային ամբողջականությանը:
«Կոչ ենք անում Ադրբեջանին վերահաստատել իր անվերապահ հավատարմությունը Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը՝ համաձայն 1991 թ. Ալմա Աթայի հռչակագրի»,– նշված է հայտարարության մեջ:
ԵՄ–ն շարունակում է հավատարիմ մնալ երկու կողմերի միջև երկխոսության խթանմանը՝ համապարփակ և կայուն խաղաղություն ապահովելու համար՝ ի շահ տարածաշրջանի ամբողջ բնակչության:

ЕС ждет объявления Азербайджаном всеобъемлющей амнистии для всех карабахских армян, а также подтверждения своей безоговорочной приверженности территориальной целостности Армении в соответствии с Алматинской декларацией 1991 года. Об этом говорится в заявлении, сделанном по итогам заседания министров Совета Европы.
В заявлении, в частности, отмечается, что ЕС продолжает с обеспокоенностью следить за чрезвычайно сложной ситуацией, сложившейся в результате массового исхода карабахских армян после военной операции Азербайджана 19 и 20 сентября и девятимесячной блокады Лачинского коридора, пишет Sputnik Армения.
Констатируя, что практически все население Нагорного Карабаха (более 100.6 тысяч человек) нашло убежище в Армении, авторы документа подчеркивают необходимость постоянной беспрепятственной гуманитарной поддержки тем, кто «все еще нуждается в Карабахе, а также тем, кто уехал».
Подчеркивается, что Азербайджан должен обеспечить права человека, основные свободы и безопасность карабахских армян, включая их право жить в своих домах достойно, без запугивания и дискриминации, а также создать условия для добровольного, безопасного, достойного и устойчивого возвращения беженцев в Нагорный Карабах «с должным уважением к их истории, культуре и правам человека».
«В этой связи напоминаем, что Азербайджан должен соблюдать временные меры, указанные Европейским судом по правам человека 22 сентября, то есть воздерживаться от любых действий, которые могут привести к нарушению взятых на себя обязательств в рамках Конвенции, в частности, статьи 2 (право на жизнь) и статье 3 (запрещение пыток и бесчеловечного или унижающего достоинство обращения и наказания)», – говорится в заявлении.
Также ЕС принял к сведению публичные заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева о готовности жить в мире с карабахскими армянами и защищать их права. При этом указывается, что Азербайджан несет «очевидную и главную ответственность за дальнейшую судьбу населения».
«Должны быть предоставлены материальные, конкретные и прозрачные гарантии. В качестве важной меры укрепления доверия мы ожидаем всеобъемлющей амнистии для всех карабахских армян, включая их представителей, и воздержание всех сторон от жесткой риторики», – также отмечается в документе.
Отмечается, что международный доступ в Карабах имеет решающее значение, когда речь идет об оказании столь необходимой помощи и обеспечении независимого мониторинга ситуации на местах.
Также ЕС в очередной раз подтвердил свою поддержку суверенитету, нерушимости границ и территориальной целостности как Азербайджана, так и Армении.
«Мы призываем Азербайджан подтвердить свою безоговорочную приверженность территориальной целостности Армении в соответствии с Алматинской декларацией 1991 года», – говорится в заявлении.
ЕС по-прежнему привержен содействию диалогу между обеими сторонами в целях обеспечения всеобъемлющего и устойчивого мира на благо всего населения региона.