Հոկտեմբերի 19-ին Ավստրիայի խորհրդարանը միաձայն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացված էթնիկ զտումը դատապարտող բանաձև, հայտնում է Ավստրիայում Հայաստանի դեսպանությունը։
Ազգային խորհրդի նիստին պատվավոր հյուրի կարգավիճակում մասնակցում էր Ավստրիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Պապիկյանը։
Բազմաթիվ պատգամավորներ հանդես են եկել Ադրբեջանին դատապարտող ելույթներով՝ կոչ անելով Ավստրիայի դաշնային կառավարությանը սատարել Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղի բռնի տեղահանված ժողովրդին։
Օրենսդիր մարմնում ներկայացված բոլոր հինգ խմբակցությունների աջակցությունը ստացած բանաձևը կոչ է անում դաշնային կառավարությանը միջազգային «բոլոր հարթակներում և երկկողմ քննարկումներում դատապարտել Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները, որոնք հանգեցրել են ավելի քան 100,000 էթնիկ հայերի զանգվածային արտագաղթը Լեռնային Ղարաբաղից»:
Բանաձևն ընդգծում է Լեռնային Ղարաբաղում մնացած էթնիկ հայերի և Լեռնային Ղարաբաղ վերադառնալ ցանկացողների իրավունքների պաշտպանության, Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումների կատարման կարևորությունը։
Ավստրիայի դաշնային կառավարությանը նաև կոչ է արվում ներգրավվել միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների ազատ և անխոչընդոտ, երկարատև մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ ապահովելու, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային արժեքների և եկեղեցիների համապարփակ պաշտպանության համար։ Բանաձևը նաև հանդես է գալիս Հայաստանին՝ որպես Ավստրիական զարգացման համագործակցության առաջնահերթ երկիր, անհրաժեշտ միջոցների տրամադրման օգտին՝ հումանիտար իրավիճակի հետագա կայունացման համար։
Իսպանիայի Սենատը հոկտեմբերի 17-ին կայացած լիագումար նիստում միաձայն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունները դատապարտող հայտարարություն:
Նիդերլանդների խորհրդարանը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունել է երկու միջնորդություն՝ մեկը Հայաստանին ռազմական աջակցության, մյուսը՝ Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումների վերաբերյալ:

20 Октябрь 2023 - 09:58 AMT
Парламент Австрии единогласно принял резолюцию, осуждающую этническую чистку Азербайджана по отношению к армянам Нагорного Карабаха. Об этом сообщило посольство Армении в Австрии.
В сообщении, распространенном посольством, отмечается, что на заседании Национального совета в качестве почетного гостя присутствовал посол Армении в Австрии Армен Папикян.
Многие депутаты выступили с осуждением Азербайджана, призвали федеральное правительство Австрии поддержать Армению и принудительно перемещенных из Нагорного Карабаха.
Резолюция, поддержанная всеми пятью фракциями законодательного собрания, призывает федеральное правительство «осудить на всех международных форумах и в двусторонних обсуждениях военные действия Азербайджана, которые привели к массовому исходу более 100 000 этнических армян из Нагорного Карабаха».
В резолюции подчеркивается важность защиты прав этнических армян, остающихся в Нагорном Карабахе, и тех, кто пожелает вернуться в Нагорный Карабах, выполнения решений Международного суда относительно свободного передвижения по Лачинскому коридору.
Федеральному правительству Австрии также направлен призыв принять участие в обеспечении свободного и беспрепятственного долгосрочного доступа международных гуманитарных организаций в Нагорный Карабах, а также в защите культурных ценностей и церквей Нагорного Карабаха. Резолюция также выступает за предоставление Армении, как приоритетной стране австрийского сотрудничества в области развития, необходимых средств для дальнейшей стабилизации гуманитарной ситуации.